Na kometu s harpunou

Zkušební kuše se inspirovala ve středověké balistě

Na malých a nestabilních tělesech sluneční soustavy, jakými jsou komety, je velmi těžké přistát. NASA vyvíjí speciální kosmickou harpunu, aby kosmická sonda přesto mohla odebrat vzorky hornin z povrchu komety nebo jejího jádra.

V Goddardově středisku kosmických letů ve státě Maryland odborníci vyvíjejí masivní kuši. Na palubě kosmické sondy tak bude přístroj na principu středověké zbraně.

Získat vzorky plynu a prachu z okolí jádra komety je snadné - sondě stačí sběrný lapač, který je připevněn k jejímu tělu. K získání vzorku přímo z kometárního tělesa je potřeba uplatnit tuhle zvláštní až kuriózní metodu.

Středověký princip

Vyvíjená kuše má rozpětí přes dva metry. Technicky vzato jde o středověkou balistu, těžký stacionární vrhač projektilů. V konstrukci kuše našly uplatnění dvě listová péra z těžšího automobilu a tětiva vyrobená z půl palce tlusté ocelové struny. Na jakýkoliv projektil bude působit síla odpovídající pozemské váze půl tuny a po uvolnění tětivy harpuna poletí rychlostí kolem 100 metrů za 3 sekundy.

<p> <iframe width="610" height="340" src="https://www.youtube.com/embed/Aq4-p9rssKA" frameborder="0" allowfullscreen></iframe></p>

Vědci nyní pokusně vystřelují harpunu do sudů plných různých směsí kamení, písku, soli apod., ty simulují možné varianty kometárního materiálu a průnik harpuny do něj. Uvnitř harpuny je umístěno duté pouzdro, které se po nárazu a vnoření harpuny do nitra komety naplní materiálem. Toto pouzdro bude vzápětí vytaženo zpět na palubu sondy.

Užitečná zkouška

Na palubě skutečné kosmické sondy ale mechanická pružinová kuše nebude. Místo ní bude harpunu vystřelovat dělo naplněné explozivním materiálem. Pokusná kuše je ale velmi vhodná pro vývoj této metody v pozemních podmínkách. Především díky tomu, že je možné plynule měnit sílu výstřelu a rychlost harpuny. Tak bude možné přesně určit množství explozivní náplně pro budoucí kosmický kometární kanón.

Zdroje: Popular Science, Innovation News Daily, NASA