Myším na kofeinu se vrátila paměť
Milovníci kofeinu zřejmě mají důvod ke spokojenému úsměvu - jejich oblíbený nápoj zřejmě vrací paměť, ztracenou v důsledku Alzheimerovy choroby.
Už před několika lety byla zveřejněna portugalská studie, podle které pacienti s Alzheimerovou chorobou během posledních 20 let před nástupem nemoci zkonzumovali méně kofeinu, než lidé, kteří neurodegenerativními chorobami netrpí. Od tohoto objevu se odpíchli vědci z Jihofloridské univerzity, kteří výsledky své práce publikují v časopise Journal of Alzheimer's Disease. Účinky kofeinu na mozek postižený Alzheimerovou chorobou zkoušeli na kmeni myší, který v dospělosti ztrácí paměť a v mozku se mu hromadí plaky tvořené beta-amyloidem.
Vědci si do studie vybrali 55 myší ve věku 18 a 19 měsíců, což je věk odpovídající lidským sedmdesátinám. Polovině z nich dávali vodu obohacenou kofeinem, druhá polovina myší měla k pití obyčejnou vodu. Zjistili, že u myší, které si denně dopřávaly 500 mg kofeinu - což je množství odpovídající 8 šálkům kávy nebo 14 šálkům čaje - se významně zlepšila paměť a o polovinu pokleslo množství sloučeniny beta-amyloidu v mozku. Právě beta-amyloidové plaky jsou pokládány za průvodní znak i možnou příčinu Alzheimerovy choroby. Stav kontrolní skupiny myší se naopak zhoršoval. Vědci se domnívají, že kofein podporuje enzymatické rozpouštění beta-amyloidu a zároveň tlumí zánětlivé procesy, ke kterým v mozku dochází.
Autoři studie samozřejmě neopomenuli zjistit, jestli kofein také náhodou nezlepšuje paměť zdravých myší. V tomto případě však byl výsledek negativní, a to i přesto, že se myši kofeinem dopovaly od časné dospělosti až do vysokého stáří.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.