Myším na kofeinu se vrátila paměť

8. červenec 2009

Milovníci kofeinu zřejmě mají důvod ke spokojenému úsměvu - jejich oblíbený nápoj zřejmě vrací paměť, ztracenou v důsledku Alzheimerovy choroby.

Už před několika lety byla zveřejněna portugalská studie, podle které pacienti s Alzheimerovou chorobou během posledních 20 let před nástupem nemoci zkonzumovali méně kofeinu, než lidé, kteří neurodegenerativními chorobami netrpí. Od tohoto objevu se odpíchli vědci z Jihofloridské univerzity, kteří výsledky své práce publikují v časopise Journal of Alzheimer's Disease. Účinky kofeinu na mozek postižený Alzheimerovou chorobou zkoušeli na kmeni myší, který v dospělosti ztrácí paměť a v mozku se mu hromadí plaky tvořené beta-amyloidem.

Vědci si do studie vybrali 55 myší ve věku 18 a 19 měsíců, což je věk odpovídající lidským sedmdesátinám. Polovině z nich dávali vodu obohacenou kofeinem, druhá polovina myší měla k pití obyčejnou vodu. Zjistili, že u myší, které si denně dopřávaly 500 mg kofeinu - což je množství odpovídající 8 šálkům kávy nebo 14 šálkům čaje - se významně zlepšila paměť a o polovinu pokleslo množství sloučeniny beta-amyloidu v mozku. Právě beta-amyloidové plaky jsou pokládány za průvodní znak i možnou příčinu Alzheimerovy choroby. Stav kontrolní skupiny myší se naopak zhoršoval. Vědci se domnívají, že kofein podporuje enzymatické rozpouštění beta-amyloidu a zároveň tlumí zánětlivé procesy, ke kterým v mozku dochází.

Autoři studie samozřejmě neopomenuli zjistit, jestli kofein také náhodou nezlepšuje paměť zdravých myší. V tomto případě však byl výsledek negativní, a to i přesto, že se myši kofeinem dopovaly od časné dospělosti až do vysokého stáří.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.