Motýlí navigace

23. září 2010

Monarcha stěhovavý (Danaus plexippus) je denní motýl z čeledi babočkovitých (Nymphalidae), který v obrovských hejnech každoročně migruje z východu Severní Ameriky do středního Mexika. Otázkou, jak se motýli orientují na cestě dlouhé přes 3000 kilometrů, se biologové zabývají už dlouho.

Předpokládají, že motýli jako kompas využívají Slunce. V roce 2003 neurobiologové z Massachusettské univerzity prokázali, že udržet správný směr monarchům pomáhají také vnitřní hodiny, podle kterých motýli kompenzují změny v poloze Slunce. Další výzkum, na kterém se podílel také Ivo Šauman z Entomologického ústavu AV ČR v Českých Budějovicích, ukázal, jak vypadá propojení mezi kompasem a vnitřními hodinami.

Monarcha stěhovavý

Klíčovými molekulami jsou světlo absorbující proteiny, označované jako kryptochromy (cryptochromes). Tyto látky byly poprvé objevené u rostlin, později také u myší a drozofil, u kterých synchronizují vnitřní hodiny. Monarchové jsou na rozdíl od nich vybavení hned dvěma druhy kryptochromů. První z nich, CRY1, podle článku na stránkách Science nastavuje vnitřní hodiny a udržuje je v chodu. Druhý kryptochrom, CRY2, zase ovlivňuje schopnost motýla využívat Slunce jako kompas. Současně zajišťuje "komunikaci" mezi kompasem a hodinami.

Výsledky studie vyjdou v PLoS Biology.

autor: Martina Otčenášková

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.