Mořští plži cestují v ptačích střevech

19. březen 2012
Monitor

Někteří „šneci“ mohou létat na velmi vzdálená místa. Jako dopravní prostředek jim při tom slouží trávicí trakt ptáků.

Šíření semen rostlin v ptačím trusu se odborně nazývá endozoochorie. Tímto způsobem však necestují jen rostliny – je známo, že pobyt v trávicím traktu bez úhony přežívají také klidová stadia vodních bezobratlých živočichů. V loňském roce japonští vědci tuto schopnost popsali u suchozemských plžů Tornatellides boeningi z Boninských ostrovů. Letos přibyl další důkaz: stejnou cestou mohou cestovat také mořští plži.

Nizozemští biologové experimentovali se čtyřmi druhy vodních plžů, kteří se vyskytují v Evropě. Krmili jimi kachny divoké (Anas platyrhynchos) a sledovali, kolik živých plžů vyjde spolu s trusem. Většina plžů to nezvládla, ale 1 % dospělých mořských plžů Hydrobia ulvae přežilo v ptačím trávicím traktu déle než 5 hodin. Za 5 hodin může divoká kachna uletět víc než 300 km, což znamená, že její „černí pasažéři“ se mohou dostat na obrovskou vzdálenost od místa svého původního výskytu.

Schránky plžů Hydrobia ulvae

Pouhé 1 % přeživších plžů se zdá být velice málo. Dospělí plži Hydrobia ulvae však na délku měří kolem 5 mm a jedna kachna jich za den může spolykat stovky. Na nová území se tak zřejmě dostává nezanedbatelné množství plžů.

Zdroj: PLoS ONE

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio