Mořské krávy žily bok po boku

9. březen 2012
Monitor

Dnešní sirény žijí samy pro sebe. V pravěku však různé druhy obývaly stejná území a nijak si nepřekážely.

Sirény neboli mořské krávy či ochechule (Sirenia) jsou řádem býložravých mořských savců. Tvoří jej tři druhy kapustňáků, kteří žijí v různých oblastech pobřežních vod Atlantiku, a jeden druh dugogna v Indo-Pacifiku. Všechny jsou býložravé a živí se mořskými rostlinami. Oblast výskytu jednotlivých druhů žijících mořských krav se nepřekrývá. Fosilní záznam, který sahá až 50 milionů let do minulosti, však ukazuje, že pravěké druhy zřejmě dokázaly žít vedle sebe.

Vědci ze Smithsonovského institutu prozkoumali tři lokality z různých období na Floridě (stáří 23 až 28 milionů let), v Indii (16 až 23 milionů let) a v Mexiku (3 až 5 milionů let). Na všech třech objevili důkazy o tom, že zde žily dva nebo více různých druhů mořských krav současně. Z výsledků zkoumání jejich lebek tým vydedukoval, že každý druh mořské krávy byl specializovaný na jiný druh mořských rostlin. Tím se vyloučila potravní kompetice a různé druhy mohly obývat stejné prostředí. Objev multidruhových komunit mořských krav také naznačuje, že pravěké mořské pastviny byly daleko rozmanitější než dnes, kdy na nich převládají nanejvýš dva druhy rostlin.

Tři druhy mořských krav žijí v různých oblastech.

Zdroj: Smithsonian

-----

<p> <iframe width="610" height="340" src="https://www.youtube.com/embed/mP_aBp2-3bM" frameborder="0" allowfullscreen></iframe></p>
autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.