Miniaturní Nil na Saturnově měsíci

13. prosinec 2012
Monitor

Sonda Cassini pořídila snímek něčeho, co vypadá jako mimozemské povodí Nilu. Nachází se na povrchu Titanu.

Saturnův měsíc Titan je kromě Země jediným tělesem sluneční soustavy, na němž existují stabilní kapaliny. Obsahují především kapalné uhlovodíky metan a etan, které tvoří jakousi obdobu pozemského cyklu vody. Na Titanu tak najdeme uhlovodíkové deště, jezera, moře i řeky. Snímky, které pořídila sonda Cassini 26. září 2012 v oblasti severního pólu, zachytily útvar, který dokonale připomíná povodí Nilu. Na radarových snímcích má velmi tmavou barvu, která ukazuje na hladký povrch. Je proto téměř jisté, že obsahuje kapalné uhlovodíky.

Řeka, která ústí do moře Kraken Mare, se táhne do délky asi 400 kilometrů, což znamená, že podstatně menší než skutečný Nil s délkou asi 6700 kilometrů. Stejně jako on však vytváří menší vedlejší toky, které se meandrovitě stáčejí. Podle vědců je to také vůbec první případ, kdy se podařilo objevit říční systém takového rozsahu někde jinde než na Zemi.

Zdroj: NASA/JPL

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.