Miloš Zeman není státník. Jeho politickým programem je on sám, říká filozof Václav Němec

30. leden 2018

Česko si před pár dny vybralo do čela země opět Miloše Zemana. Přímá volba doslova rozdělila národ. Na kolik k tomu přispěla stávající hlava státu, a co můžeme od staronového prezidenta čekat ve stávajícím období?

„Očekával jsem, že se Miloš Zeman pokusí stát velkým prezidentem. Řekl bych, že na to i měl, ale on se zaměřil na to, aby byl znovu zvolen. To mu vyšlo, ale o to horším prezidentem byl,“ uvedl v pořadu Pro a proti bývalý poslanec hnutí ANO Martin Komárek a také autor knihy o Miloši Zemanovi.

Podle něj Zeman nemusel chtít být znovu zvolen, protože už „všechno vyhrál“. „Potřeboval se pomstít zločincům ze sociální demokracie za zradu v nepřímé volbě. Když vyhrál přímou volbu, dosáhl v životě všeho. Byl premiérem, vystavěl stranu, stal se prezidentem, a měl pět let na to, aby si vytesal pomník.“

„Rozhodl se ale, že si bude pomník možná tesat až teď, pokud bude mít síly. A tak se zaměřil na komunikaci s voliči. Tím do určité míry rezignoval na metu být prezidentem, který se pozitivně zapíše do dějin.“


Pevně doufám, že ve svém druhém období se Zeman pokusí o to být tím velkým nebo aspoň větším prezidentem, aby rozptýlil pochyby svých kritiků a aby ukázal, že je ryzí demokrat. Martin Komárek

Komárek nesouhlasí s tím, že je Zeman populista. „Je to v první řadě pragmatik, a je také machiavellista. „Přesně ví, co má dělat, aby dosáhl svého cíle. A jestli teď chladně odhadl, že potřebuje pro svou volbu nikoli dolních deset milionů, ale těch dolních pět milionů, tak se na ně obrátil.“

A to prý není populismus, soudí bývalý poslanec. „Chtěl být zvolen, a zvolil správnou cestu k dosažení tohoto cíle. Nevidím to jako nebezpečí. Jsou to rysy Zemanovy povahy a jeho politiky.“

„Zeman také neporušil žádný princip demokracie, nezneužil ani armádu, ani policii. Využil svých možností a schopností, aby získal více hlasů. Proti demokracii nepohnul ani malíčkem,“ reaguje na výtky oponenta Komárek.

U filozofa a šéfredaktora časopisu Reflexe Václava Němce převažují v hodnocení Miloše Zemana minusová znaménka. „Prezident Zeman nevykonával svůj úřad způsobem, který by byl hoden úřadu.“

„Základní Zemanův problém je, že nemá vizi do budoucnosti a nezasazuje se o obecnější hodnoty. Také bezděky přiznal, že hybným pohybem jeho politické dráhy je potřeba satisfakce. Není to státník, protože jeho hlavním programem je Miloš Zeman sám.“


Demokratické strany i instituce jsou dnes mnohem oslabenější. Domnívám se, že s jídlem roste chuť a Zemanovy excesy budou mít teď daleko větší prostor. Obávám se, že budeme bojovat o samou povahu našeho ústavního systému. Václav Němec

Dále podle Němce můžeme Zemanovi vyčíst, že je prezidentem pouze pro ty, kteří ho zvolili. „Ostatní část společnosti jen deligitimizuje, zesměšňuje, ironizuje, nálepkuje a nevede věcný dialog. Jako by si neuvědomoval, že je úředníkem placeným z daní i těch, kteří ho nevolili.“

„Je také situační populista. To dokumentuje jeho vývoj od liberála 90. let přes sociálního demokrata do člověka, který nyní sestoupil do nejnižších pater politického suterénu, který obývá společně s SPD Tomia Okamury. Je to typ dnes rozšířeného manažera strachu, který velmi dobře pochopil, že společnost je zmítána obavami a úzkostmi, a že z nich jde vytěžit velmi dobrý politický kapitál.“

Němec je přesvědčen, že Zeman nemá žádné vlastní názory, ale víceméně jen vychází vstříc tomu, co lidé chtějí slyšet. „Přeci jen jsme pokročili od doby Machiavelliho. A je na pováženou, když politik tak touží po moci, aby víceméně destruoval podmínky možnosti demokratického systému, který jeho samotného vynesl k moci.“

„Zeman patří k odrůdě politiků a populistů, a na tom trvám, kteří šikovně a systematicky okopávají pilíře ústavního liberalismu. Narušuje principy parlamentární demokracie a dělby moci, a buduje jakýsi poloprezidentský systém s ústavně neodpovědným prezidentem, což je naprosté unikum,“ shrnuje Němec.

autoři: ves , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.