Menší dávky Ukrajinci ustojí. Nebudou mít ale kde bydlet, kritizuje Lex Ukrajina 5 psychoterapeutka Roubalová Kostlánová

21. červen 2023

Česká vláda od července zpřísňuje pro Ukrajince podporu v ubytování i pobírání humanitární dávky. Sníží takzvaný Lex Ukrajina 5 životní úroveň žadatelů o dočasnou ochranu? Psychoterapeutka Věra Roubalová Kostlánová z platformy Babičky bez hranic tvrdí, že nový zákon potřebnou stabilitu uprchlíkům nedává. Ředitelka odboru nepojistných sociálních a rodinných dávek ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Jirková věří, že podpora pro uprchlíky zůstává dostatečná.

„Organizace, které pomáhají uprchlíkům, byly i těmi, kteří mohli zákon připomínkovat a podílet se na jeho finální podobě,“ ujišťuje v Pro a proti úřednice.

Čtěte také

Psychoterapeutka uvádí příklad 64leté seniorky, která ještě nepatří mezi tzv. zranitelné osoby. „Nemá tak nárok na plně hrazené ubytování na ubytovně. Humanitární dávku při výdělku 10 tisíc korun měsíčně nedostane, protože vydělává moc. Kdo bude její žádost vyřizovat?“

„Tato paní může nadále zůstat v České republice, která garantuje mírové prostředí. I nadále bude tato paní pobírat humanitární dávku, žádost se podává elektronicky a formulář je velmi zjednodušený. Stran ubytování předpokládám, že jí přátelé mohou pomoci najít bydlení, jinak podporujeme i sestěhování vyplácenou dávkou,“ dodává ředitelka.

Tak základní změnu zákona provádět v současné situaci není podle Roubalové rozumné. „Je to spíš bezohledné, proto je tam ta prosba o odklad účinnosti zákona do konce roku.“

Dostatek času na adaptaci

„Zákony se vždy připravují v předstihu. Máme za to, že jsme se v této úpravě snažili dostatečně pokrýt zranitelné osoby obyvatel a zároveň vyvážit ten rok a půl, kdy tady řada těch uprchlíků už žije, tedy měli možnosti se nějak adaptovat na české prostředí,“ vysvětluje Jirková.

Čtěte také

Roubalová popisuje druhý konkrétní uprchlický osud. „Maminka s dětmi, které zde chodí do školy, bydlely v solidárním bydlení, majitel po roce možnost bydlení už nenabízí. Podle zákona ale nemají nárok na dočasnou ochranu, protože překročili 150 dní, a tak nemají nárok na podporované ubytování.“

„Pokud tady uprchlíci nějakou dobu už jsou, měli by se snažit svůj příjem zvýšit. Nicméně sice končí příspěvek pro ty, kteří poskytují solidární bydlení, ale tato podpora se přesouvá přímo k uprchlíkům, takže nově se asi 2400 korun dostane přímo k žadateli. Také je dobré zvažovat spolubydlení, zvláště v Praze,“ doporučuje Kateřina Jirková.

Platnost zákona je třeba odložit, opakuje psychoterapeutka. „V situaci, ve které se tito lidé nacházejí, je to nemožné. Hlavně proto, že nebudou mít kde bydlet. Dávky budou menší a oni zvládnou žít skromně, ale když nebudou mít kde bydlet, tak nevíme, jak to budou řešit,“ kritizuje novelu Lex Ukrajina 5 a žádá odklad její účinnosti Věra Roubalová Kostlánová.

Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související