Lukašenko připravuje setkání Putina s Porošenkem

Ruský prezident Vladimir Putin hodlá během summitu v Minsku příští úterý osobně jednat s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. S odvoláním na kremelské zdroje to uvádí obvykle dobře informovaný ruský list Kommersant.

Další jednání prezidentů se prý připravuje na první polovinu září do Paříže.

Vrcholnou schůzku svolal běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Kromě Putina a Porošenka má přijet i kazašský vůdce Nursultan Nazarbajev a z Bruselu tři komisaři Evropské unie. Jednat se má o řešení ukrajinské krize, asociační smlouvě Kyjeva s Evropskou unií a také o energetické bezpečnosti.

Čtěte také

Oficiálně o setkání Putina s Porošenkem v Kyjevě ani Moskvě nikdo nehovoří, uvádí Kommersant. Jeho zdroje v Kremlu ale ujišťují, že schůzka se připravuje. Porošenkův vicekancléř Valerij Čalyj listu řekl, že jednání v Minsku odstartuje „reálný vyjednávací proces zaměřený na urovnání ukrajinské krize“.

Putin se s Porošenkem sešel zatím jen jednou. Stalo se to v červnu v Normandii během oslav 70. výročí spojeneckého vylodění za druhé světové války. O skutečné jednání ale tehdy nešlo, státníci vedli dialog sotva čtvrt hodiny v přítomnosti prezidentů Francie a Německa.

Válkou zničený dům v Lysyčansku na východní Ukrajině

Další setkání prý bylo plánováno na polovinu července do Brazílie. Porošenko – na rozdíl od Putina – ale tehdy cestu na světový fotbalový šampionát kvůli vyhrocené politické situaci zrušil.

Podle Kommersantu nemusí být chystaný rusko-ukrajinský summit v Minsku na dlouhou dobu poslední. Zvažovala se prý možnost další schůzky na konci srpna na Slovensku během oslav 70. výročí Slovenského národního povstání. Ruskou delegaci nakonec nejspíš povede ministr obrany Sergej Šojgu.

Další možností má být schůzka prezidentů Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie, kterou na první polovinu září připravuje francouzský prezident François Hollande, uvedl Kommersant.

Zpracováno ze zahraničního tisku.

autor: smi
Spustit audio