Listopadové volby do Kongresu Spojených států jsou neformálním referendem o Donaldu Trumpovi

Prezident Barrack Obama seznamuje obě komory amerického Kongresu se svou zdravotnickou reformou (2009)
Prezident Barrack Obama seznamuje obě komory amerického Kongresu se svou zdravotnickou reformou (2009)

Američany už za pár dní čekají volby do Kongresu. Svá křesla obhajují všichni členové Sněmovny reprezentantů a třetina senátorů. Nejde o volby prezidentské, přesto to bude jistý druh referenda o spokojenosti s prací současného prezidenta Trumpa.

Lucie Priknerová: Jaká témata budou tahákem kongresových voleb v USA?

Donald Trump ví, že na voliče platí rétorika a velké plány

Na začátku listopadu se budou konat volby do amerického Kongresu - do Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu.

Už od 70. let chodí k těmto volbám kolem 40 % oprávněných voličů. Letos se očekává větší účast, navíc, když se skoro polovina zaměstnavatelů chystá dát 6. listopadu svým pracovníkům volno. 

Přijde Trump o většinu? 

Většinu křesel obhajují demokrati, a často ve státech, kde jsou Trumpovi republikáni tradičně silní. Ale úspěchem bude podle stratéga demokratické strany Marka Mellmana i většina ve Sněmovně, kde se hraje o všech 435 křesel. Mít ve Sněmovně většinu má prý velkou váhu. Prezident bez ní nemůže prosadit žádný zákon, takže je to důležitý nástroj pro vetování, které bylo až dosud u mnoha Trumpových rozhodnutí nemožné.

Republikánský stratég John Feehery zase tvrdí, že se pomalu smiřují se skutečností, že by mohli o svou většinu ve Sněmovně reprezentantů brzy přijít. Rozhodně se ale předem nevzdávají. Momentálně se nejvíc snaží, aby spokojení Trumpovi voliči z roku 2016 přišli hlasovat znovu. Zároveň prý věří, že nedávné složité schvalování konzervativce Bretta Kavanaugha do Nejvyššího soudu, nebo neustále živé imigrační téma, mohou voliče k hlasování donutit.

Zopakuje Trump Obamův triumf? 

I Barack Obama přišel v půlce prvního volebního období o výhodu většiny strany ve Sněmovně. Tehdy mu zůstala jen ta senátní. Přesto pak dokázal prezidentskou funkci obhájit. 

Spustit audio

Související