Lidé žili v savanách už před 2 miliony let

22. říjen 2009

Už před 2 miliony let žili v afrických savanách lidé, kteří vyráběli kamenné nástroje a využívali je k porcování ulovených zvířat.

Všechny fosílie časných hominidů - jako je Ardipithecus ramidus a Australopithecus afarensis - pocházejí z míst, která v době jejich života pokrývaly husté lesy nebo alespoň řidší porosty protkávané travnatými plochami. Na druhou stranu, už od doby Charlese Darwina se předpokládá, že kurz lidské evoluce ovlivnili savany, na jejichž prostředí se lidí mimo jiné adaptovali také vytrvalou vzpřímenou chůzí. Nebylo ale jisté, jestli savany v klíčovém období vůbec existovaly a pokud ano, jestli je lidé skutečně obývali.

Odpověď na obě otázky ležela na nalezišti Kanjera South v Keni. Vykopávky, které tady probíhají od začátku 90. let minulého století, přinesly 2471 primitivních kamenných nástrojů z oldowanské kultury a 2190 zvířecích kostí a zubů. Všechny objevy se našly v jedné vrstvě, která pochází z doby před 2 miliony let. Poměr izotopů uhlíku v půdě a zubní sklovině zvířat ukázal, že travnaté planiny tehdy byly dominantním ekosystémem, který obývaly zebry, antilopy a další býložravci. O tom, že je lidé dokázali lovit, svědčí množství koster zebřích mláďat, které nesou stopy porcování kamennými nástroji.

Výsledky studie popisuje článek v PLoS ONE.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.