Lída Rakušanová: Shitstorm v síti
Zažil to nejspíš už skoro každý, kdo má profil na sociálních sítích. Místo věcných komentářů vyplave tu a tam na povrch stoka, plná urážek a sprostých nadávek. Hlavně u veřejně činných osob se k tomu připojují i nenávistné výhrůžky, které stráví bez újmy na zdraví snad jen ten, kdo má silný žaludek. Ti ostatní zpravidla rezignují. Smutným příkladem je bývalá slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Bezuzdný nátlak a vyhrožování zabitím nejen Čaputové samotné, ale i celé její rodiny, podněcovaný lživou kampaní tehdy ještě poslance Roberta Fica, přispěl k tomu, že po jednom období v prezidentské funkci politickou scénu opustila. Slovensko tím ztratilo v demokratické Evropě jednu ze svých nejcennějších tváří.
Proti lži a nenávisti na internetu se samozřejmě dá bojovat. Oběti se mohou obrátit nejen na platformy, jako jsou Facebook, X nebo Instagram, jejichž zákonnou povinností je protiprávní obsah odstranit. Ale mohou žádat o odškodnění a v případě konkrétních výhrůžek podat trestní oznámení.
Čtěte také
Kolik lidí se touto cestou, plnou byrokratických překážek, vůbec vydá, je ovšem otázka.
V Německu působí od letoška ambiciózní start-up, který se snaží lidem tohle všechno usnadnit. Jmenuje se So done, v překladu něco jako Hotovo. A jeho cílem je odstranit z internetu nenávistné komentáře pomocí umělé inteligence.
Ta je naprogramována tak, aby byla schopná vyhledat na sítích veškeré právně relevantní urážky a výhrůžky, jenž se toho kterého člověka týkají. Výhrůžky pak prověří co do relevance právní kancelář a je zahájeno soudní řízení. Náklady nese start-up, o odškodnění se s ním oběť rozdělí napůl.
Jak zakladatelé start-upu na svém webu uvádějí, je internet sice prostor, kde jako všude jinde platí zákony, ale jen málokdy se tam dodržují.
Denně se tak lidé setkávají na internetu s digitálními útoky a výhrůžkami, aniž by se jim mohli bránit. Denně mnozí z nich rezignují a z veřejné debaty se stáhnou.
Internet se podaří od protiprávních projevů vyčistit teprve, až bude každému jasné, že výhrůžky a nactiutrhání nejsou zadarmo.
Mimochodem, doposud se díky zmíněnému start-upu dostalo k soudu přes 8 000 stížností. Úspěšné byly z 95 procent.
Autorka je dlouholetá komentátorka Rádia Svobodná Evropa a Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.