Lenochod není lenoch

22. září 2010

Informace o tom, že lenochodi většinu dne prospí, se ukázala jako nepravdivá. Tato zvláštní zvířata jsou podivuhodně čilá.

Zoologové řadili lenochody mezi vyhlášené spáče. Na základě měření aktivity mozku těchto zvířat došli k závěru, že lenochod prospí denně asi šestnáct hodin. Podobná měření se zatím vždycky prováděla na zvířatech chovaných v zajetí.

Německý biolog Niels Rattenborg využil zcela nové aparatury na sledování aktivity mozku a rozhodl se zaznamenávat nervovou činnost lenochodů ve volně přírodě. Na lenochody padla volba proto, že to nejsou žádní divoši. Nehrozí, že si ublíží nebo že drahou aparaturu poškodí. Vědci měli také jistotu, že jim lenochodi s přístroji nikam neutečou, protože si pro pokusy vybrali tři samice žijící na ostrůvku uprostřed Panamského kanálu.

Výsledky experimentu zveřejněné ve vědeckém časopise Biology Letters přinesly velké překvapení. Lenochodi spali v průměru něco málo přes devět a půl hodiny denně. Měření získaná na zvířatech chovaných v zajetí se ukázala jako silně zkreslená. Lenochodi v zoologické zahradě tráví většinu dne spánkem zřejmě proto, že nemusejí usilovně shánět potravu a nehrozí jim nebezpečí od přirozených nepřátel. Rattenborg nevylučuje ani to, že se lenochodi v zajetí prostě nudí.

autor: Jaroslav Petr
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.