Lék pro astronauty a seniory?

2. květen 2012
Monitor

Italští vědci dospěli k objevu, který by mohl pomoci jak astronautům, tak starším lidem, kteří nikdy neopustili naši planetu.

Pobyt ve vesmíru snižuje počet bílých krvinek a může tím oslabit imunitu astronautů. Příčinou je zřejmě to, že mikrogravitace podněcuje programovanou buněčnou smrtí neboli apoptózu. Italští vědci vyslali na palubu Mezinárodní vesmírné stanice ISS lidské bílé krvinky od dvou zdravých dárců, které rozdělili na dvě skupiny. První skupina krvinek byla na 48 hodin vystavena mikrogravitaci. Druhou posádka stanice umístila na stejnou dobu do centrifugy, která napodobovala normální zemskou gravitaci. U obou skupin vědci sledovali, kolik bílých krvinek zahynulo v procesu apotózy. Ve skupině, které centrifuga na palubě ISS simulovala pozemské podmínky, byla úroveň apoptózy v normálu. Ve skupině vystavené mikrogravitaci však byl počet apoptotických buněk abnormálně vysoký.

Vědci u této skupiny bílých krvinek zaznamenali také zvýšenou hladinu enzymu 5-lipoxygenázy, která se podílí na zahájení apoptotických procesů. Naznačuje to, že příčinou zvýšeného odumírání bílým krvinek v podmínkách mikrogravitace je časná aktivace tohoto enzymu. Jeho zablokování by imunitním problémům astronautů patrně dokázalo zabránit. Inhibitory 5-lipoxygenázy se už používají k léčbě některých zánětlivých onemocnění. Vědci také upozorňují na to, že problémy způsobené mikrogravitací jsou podobné těm, které provázejí přirozené stárnutí. Léky, které by zamezily imunosupresi způsobené mikrogravitací, by proto mohly účinně bránit oslabení imunity u starších lidí.

Zdroj: FASEB Journal

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.