Ledový zip

23. září 2010

Článek v časopise Physical Review Letters demonstruje, jakým způsobem se chovají ledové pláty v Antarktickém oceánu při vzájemné kolizi. Autoři článku ze svého pozorování a následujícího experimentu vyvozují nový fyzikální fenomén.

Při kolizi dvou plátů z elastického materiálu plujících v kapalině by teoreticky mohlo dojít ke dvěma možným jevům. V prvním případě se pláty převrství, což můžeme pozorovat například u zemské kůry. Ve druhém se mohou vzájemně roztříštit za vzniku mnoha úlomků. To se stává právě u kolizí kusů ledu.

Fyzikové z Yale University ovšem ukázali, že existuje i třetí alternativa. Zjistili, že pokud dva pláty ledu plující v Antarktickém oceánu mají podobnou tloušťku, mohou se při srážce zubovitě poskládat do sebe. Výsledná struktura pak velmi připomíná zip. Tento efekt dokázali zopakovat i v laboratorních podmínkách na plátech vyrobených z vosku. Podle nich jde o robustní fyzikální fenomén, který platí pro jakékoli materiály s podobnou tloušťkou a flexibilitou.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.