Laboratorní barvička prodlužuje život

1. duben 2011
Monitor

Obyčejné barvivo, které se v laboratořích používá k vizualizaci shluků bílkovin, má zřejmě schopnost prodloužit délku života. Dokázaly to experimenty na pokusných „červech“ hlísticích.

Barvivo thioflavin T se váže na bílkovinu amyloid. V laboratořích se používá ke zviditelnění amyloidových shluků, které jsou průvodní známkou Alzheimerovy choroby. Výzkum z kalifornského Buck Institute for Research on Ageing však ukazuje, že tato „barvička“ nemusí být jen laboratorní chemikálií. Hlístice háďátka obecná (Caenorhabditis elegans), které vědci chovali na agaru nasáklém thioflavinem T, žily nadprůměrně dlouho. Malé přídavky barviva dokázaly jejich život prodloužit až o 78 %. Barvivo se však muselo dávkovat opatrně – příliš vysoké dávky už byly toxické a červům život naopak ukrátily.

A proč má obyčejné laboratorní barvivo takové účinky? Autoři studie se domnívají, že jeho molekuly vytvářejí prostředí, které stabilizuje proteiny s chybnou trojrozměrnou strukturou a stimuluje buňky k tomu, aby se těchto „odpadků“ zbavovaly. Prodloužení života háďátek zároveň podpořilo teorii, podle které je stárnutí a s ním spojené problémy jako Alzheimerova choroba zapříčiněno narušením proteinové homeostázy. Kvůli němu se pak hromadí chybně „sbalené“ bílkoviny, které nedokážou správně vykonávat svou funkci a jejichž shluky buňky naopak poškozují.

Zdroj: Nature

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.