Laboratorní a domácí zvířata tloustnou

24. listopad 2010
Monitor

Zvířata v lidské péči jsou tlustší, než byla před 20 lety. A netýká se to jen překrmených domácích mazlíčků, ale také zvířat chovaných k laboratorním pokusům.

To, že vlna obezity ve vyspělém světě nezasáhla jen lidskou populaci, dokazuje statistická analýza výzkumníků z University of Alabama v americkém Birminghamu. Vědci sledovali tělesnou hmotnost u primátů chovaných ve výzkumném zařízení Wisconsin National Primate Research Center, u laboratorních hlodavců, domácích psů a koček i divoce žijících městských potkanů. Celkem bylo do studie zařazeno asi 20 000 zvířat.

Výsledky statistické analýzy ukazují, že zvířata žijící v lidské péči (nebo alespoň v blízkosti člověka) mají silný sklon k obezitě a jsou dnes tlustší, než byla před dvěma dekádami. U lidí se epidemie obezity vysvětluje nadbytečnými kaloriemi a nedostatkem pohybu. To samé by mohlo platit u psů a koček, kteří tráví většinu života na gauči. U volně žijících potkanů může být příčinou to, že požírají vysoce kalorické odpadky lidských jídel, ale jak si vzestup obezity vysvětlit u primátů z výzkumného centra nebo u laboratorních hlodavců?

Vědci uvažují o vlivu toxických látek z vody, které narušují hormonální rovnováhu organismu. Příčinou by ale mohl být i virus. Dřívější výzkum ukázal, že lidský adenovirus AD36 zvyšuje u pokusných hlodavců a kuřat množství tělesného tuku. Bez zajímavosti není ani to, že pravděpodobnost prodělané infekce tímto virem je u obézních lidí třikrát vyšší než u zbytku populace.

Zdroj: NatureNews

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.