Laboratoř, která v plaveckém bazénu rozliší jedinou kapku

23. říjen 2019

Jak probíhá analýza zdrojů podzemní vody a jak se do vody dostávají zbytky léků, které se už nepoužívají? Tyto analýzy mohou sledovat i minimální množství škodlivých látek.

Společnost Aquatest se podílí na monitoringu podzemních vod, jehož zadavatelem je Český hydrometeorologický ústav. V laboratoři stanovují 299 ukazatelů kvality vody, kromě základního chemického složení se jedná například o rozbor přítomnosti těžkých kovů, těkavých organických látek nebo o radiologický rozbor. 

Projekt analýz vzorků vody je naprosto jedinečný, protože testujeme také obsah pesticidních látek a rezidua lékových přípravků. 

Jitka Damašková

Jaké přístroje se pro analýzu vzorků používají?

Kapalinový chromatograf analyzuje vodu na přítomnost pesticidů a zbytků léčiv.

Náročné analýzy provádějí moderní měřící přístroje, na pracovišti společnosti Aquatest je to především kapalinový chromatograf, který má také hmotnostní detekci přítomných látek. „Používáme ho především pro multireziduální analýzu pesticidních látek a jejich metabolitů a také pro analýzu reziduí lékových přípravků,“ říká Jitka Damašková, manažerka laboratoří Aquatest. „To je například Warfarin, některá analgetika, jako je paracetamol nebo ibuprofen, a další látky. V oblasti pesticidů je to velmi široká škála látek,“ upozorňuje Jitka Damašková.

Čtěte také

Tento přístroj umí se vzorkem operovat zcela samostatně, umožňuje přímý analytický nástřik, takže vzorek před samotnou analýzou není třeba nijak upravovbat. Právě díky kapalinovému chromatografu se daří odhalovat I ty nejmenší koncentrace látek. 

Jsme schopni měřit přítomnost látek v řádu nanogramu na litr. To je totéž, co je miligram na 1 000 kubických metrů, Tedy jako kdybyste do 25 metrového plaveckého bazénu kápli kapku menší, než je obvyklá kapka z kapátka.
Libor Jech, analytik společnosti Aquatest

V podzemních vodách se také nacházejí zbytky léčiv. Není zcela jasné, jakým způsobem se tam dostávají, ale vodítkem by mohl být kofein. V povrchových vodách se kofein vyskytuje velmi často, protože samozřejmě mnoho lidí pije kávu. „Vyloučený kofein pak dokážeme najít v odpadních vodách,“ říká Libor Jech, analytik společnosti Aquatest. „Pokud nacházíme kofein ve vodách podzemních, jednou z teorií, jak se tam mohl dostat, je porušená kanalizace.“

Díky moderní technice analytici nacházejí v podzemních vodách stále více druhů látek.
Vít Kodeš, Oddělení jakosti vod ČHMÚ

Pokud analýza vzorku prokáže vyšší koncentraci konkrétní látky, tedy takovou, která překračuje povolené limity, Český hydrometeorologický ústav upozorní příslušné orgány. „Nacházíme látky nebo rezidua jejich metabolitů, což jsou látky, na které se přeměnily, které se tady nepoužívají třeba už 15 let a my je v podzemních vodách přesto stále nacházíme,“ konstatuje Libor Jech.

U téměř poloviny z 500 sledovaných zdrojů podzemní vody jsou překračovány limity stanovené pro přítomnost pesticidů.

Intenzivní zemědělství poškozuje podzemní vodu 

Nálezy pesticidů jsou časté především v intenzivně obhospodařovaných oblastech, jako je Polabí, Pomoraví nebo Podyjí. Podzemní voda je naopak nejkvalitnější v horských oblastech.

kapalinový chromatograf analyzuje vzorky vody na přítomnost pesticidů a zbytků léčiv.

Národní informační systém kvality vody provozuje Český hydrometeorologický ústav a jeho data jsou na webu ČHMÚ přístupná komukoliv. Data o přítomnosti pesticidů slouží vodárenským společnostem nebo provozovatelům zdrojů vody, informuji je o kvalitě vody v okolí oblasti jimi provozovaného zdroje a o látkách, které je v této oblasti třeba sledovat.

autoři: Tereza Šťastná , mrk
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.