Krysí dobyvatelé Vánočního ostrova

7. listopad 2008

Detektivní práce se sto let starou DNA ukázala, proč z jednoho tropického ostrova zmizely původní druhy krys.

Krysy obecné (Rattus rattus) nemají příliš dobrou pověst a kromě jiného byly obznačeny za původce středověkých morových epidemií. Ztráty na životech ale ve své historii nepůsobily jen člověku. Podle článku v časopise PloS ONE mají na svědomí také vyhynutí dvou druhů krys R. macleari a R. nativitatis, které kdysi žily na Vánočním ostrově v Indickém oceánu. Oba druhy byly hojné ještě v roce 1887, kdy se na ostrov dostala první vědecká expedice. Zanedlouho, v roce 1899, jim ovšem nastaly těžké časy.

Rattus nativitatis

S lodí SS Hindustan se totiž na ostrov spolu s námořníky dostaly také krysy obecné, a už v roce 1908 nebylo po původních druzích ostrovních krys ani památky. Krátce předtím, než zmizeli poslední jedinci, u nich přírodovědci popsali onemocnění, které mělo příznaky podobné jednomu typu spavé nemoci. Domnívali se, že nemoc mezi ně zavlekly krysy obecné, a způsobily tak jejich zkázu. Mnoho moderních vědců se ale domnívalo, že příčinou bylo spíše křížení mezi původními krysami a vetřelci.

Záhadu nyní vyřešili biologové z Norfolské univerzity ve Virginii, kteří provedli genetickou analýzu sto let starých kožichů krys z Vánočního ostrova. Zjistili, že předpokládaní kříženci jsou ve skutečnosti jenom krysy obecné. Navíc u původních druhů krys objevili stopy po infekci parazitem Trypanosoma lewisi, který způsobuje spavou nemoc a na ostrov se dostal s lodními krysami a jejich blechami. Ostrovní krysy, které se s tím to patogenem nikdy nesetkaly, mu nedokázaly vzdorovat, a tak v krátké době vyhynuly.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.