Křesťané v Gaze

17. leden 2009

Závažná bezpečnostní situace v Gaze přitahuje pozornost celého světa. Tak se stalo, že se přestalo hovořit o údělu zdejších křesťanů, na něž v poslední době začali tamní islamisté vyvíjet zvýšený tlak.

V Pásmu Gazy žijí asi dva až tři tisíce křesťanů, kteří zatím odolávali tlaku na odchod nebo konverzi k islámu. Poté, co se předloni ujalo výhradní moci nad Gazou hnutí Hamas, jejich situace se ještě dále ztížila. Příslušníci islamistických hnutí spáchali celou řadu bombových útoků na křesťanské instituce, zejména školy a knihkupectví. Mnohé z těchto škol jsou podporovány ze zahraničí nebo založeny zahraničními nadacemi, a to přitahuje nežádoucí pozornost fundamentalistů.

Většina pachatelů zmíněných útoků nepochází přímo z hnutí Hamas, ale z menších organizací, jako je Džajš al Islám, Džajš al Uma a dalších sdružení, která chtějí vykořenit neislámské vlivy z území Gazy. Podle informací Toma Doyla z organizace E3, věřící například z obav o svou bezpečnost už před časem přestali navštěvovat kostel baptistické církve v Gaze a na modlitby se scházejí doma.

Představitelé hnutí Hamas oficiálně nemají nic proti přítomnosti arabských křesťanů, ti si ale stěžují na minimální ochranu a nezájem vládních úřadů na vyšetření těchto incidentů. Hamas navíc těsně před Vánoci odhlasoval oficiální zavedení islámského práva Šaría, což kupříkladu znamená povinné islámské oblečení a dohled tajné policie.

Situace křesťanů se zkomplikovala i na Západním břehu, tam je však mnohem více křesťanů a naopak hnutí Hamas a menší islamistické organizace jsou mnohem slabší. I zde se objevuje ekonomický i fyzický tlak na křesťany. Jako příklad může sloužit tradičně křesťanské město Betlém, kde ještě před dvaceti lety tvořili křesťané naprostou většinu obyvatel. Nyní představují jen asi 20 procent populace, a jejich podíl se kvůli odchodům do zahraničí a nižší porodnosti dále snižuje.

Napětí mezi muslimy a křesťany je podmíněné i ekonomicky, protože zdejší křesťané jsou vzdělanější a hospodářsky úspěšnější než jejich muslimští sousedé. Palestinský list Al Ajám nedávno odvážně upozornil na množící se případy, kdy jsou křesťané donuceni převést své pozemky na muslimské majitele z bezpečnostních složek nebo z mocných klanů. Autor článku vyzval orgány palestinské autonomie na západním břehu, aby se tomuto jevu postavily. V Gaze je však situace mnohem obtížnější, a vše se komplikuje ozbrojenou izraelskou operací proti Hamasu, která ztěžuje životy všech obyvatel, tedy i křesťanů. Jak ovšem tvrdí Tom Doyle z organizace E3, pokud by se Izraeli podařilo hnutí Hamas porazil a odstavit od moci, křesťané v Gaze by tančili radostí v ulicích. Prozatím však nejisté budoucnosti čelí všichni obyvatelé Gazy, křesťané stejně jako muslimové.

Spustit audio

Více z pořadu