Kolik je kolem nás planet?

12. duben 2006
Monitor

Opět se rozvířila diskuze o tom, kolik má vlastně naše sluneční soustava planet.

Tentokrát může být Pluto klidný, i když spor o to, zda je nebo není planetou, určitě ještě neskončil. Ale článek, který dnes uveřejnil ruský server Ria Novosti, se nezabývá tím, jestli náhodou nemáme o jednu planetu méně, ale právě naopak. Ve hře je totiž opět nedávno objevená možná desátá planeta naší sluneční soustavy, která se jmenuje stejně jako známá americká akční hrdinka - Xena.

Američtí vědci z NASA v těchto dnech zveřejnili výsledky rozboru snímků, které pořídil Hubbleův teleskop. Dosud se totiž stále diskutovalo o tom, zda je Xena skutečně větší než Pluto. Právě za pomoci Hubbleova teleskopu je tento problém konečně vyřešen. Dříve astronomové, na základě pozorování ze Země, pouze předpokládali, že by průměr Xeny mohl téměř o třetinu převyšovat průměr Pluta. Snímky, které byly získány pomocí Hubbleova teleskopu, vypovídají o tom, že průměr "desáté planety" je přibližně 2400 kilometrů (plus mínus 100 km), zatímco průměr Pluta je asi 2290 km.

Vědci předpokládají, že dříve byla na Xeně atmosféra, ale jak se postupně vzdalovala od Slunce, atmosféra mizela a na povrchu Xeny docházelo k takzvanému parafinickému mrholení. Na Xeně je v současné době díky stálému prosakování metanu z teplých hlubin planety metanová námraza. Když se plyn ocitne na chladném povrchu planety, zmrzne a pokryje tvrdou skořápkou krátery Xeny, což ji dělá jasnou a viditelnou pro Hubbleův teleskop, jak tvrdí NASA. Díky tomu Xena opravdu dobře odráží světlo, proto se ostatně také snímky podařilo udělat.

Od Země je Xena vzdálena 16 miliard kilometrů. Podle údajů vesmírné agentury oběhne Slunce jednou za 560 let a v současné době se nachází v nejvzdálenějším bodě své oběžné dráhy.

O tom, že má Xena nárok počítat se mezi planety naší sluneční soustavy, jsou zatím přesvědčeni alespoň vědci z NASA. Tvrdí totiž, že jestli je velikost Pluta pokládána za minimální, ale dostatečnou na to, aby mohl být považován za planetu, Xena tomuto kritériu naprosto vyhovuje a můžeme ji směle nazývat planetou. Ale na zanesení Xeny jako "desáté planety" do učebnic si budeme muset určitě ještě nějakou dobu počkat.

autor: Naďa Reviláková
Spustit audio

Více z pořadu