Kočičí parazit může způsobit schizofrenii

13. březen 2009

Britští vědci objevili možnou souvislost mezi kočičím parazitem a onemocněním schizofrenií.

Hlavním hostitelem parazitického prvoka Toxoplasma gondii jsou kočkovité šelmy. Mezihostitelem ovšem může být většina teplokrevných živočichů včetně člověka, který se takzvanou toxoplazmózou může infikovat od domácích koček. Nemoc rychle přechází z akutního stádia do latentního, při kterém parazit vytváří cysty ve svalech a v mozku. Jejich přítomnost zde nezůstává bez následků a dřívější výzkum prokázal, že infekce mění chování hostitele. Tým vědců z Univerzity v Leedsu ji také nově spojuje s rozvojem schizofrenie a bipolární afektivní poruchy.

Parazit totiž v mozku produkuje enzym tyrozin hydroxylázu, který se účastní tvorby neurotransmiteru dopaminu. A právě tato látka ovlivňuje naši náladu, družnost, pozornost, motivace a také spánek. Poruchy v distribuci dopaminu jsou spojovány s projevy schizofrenie a bipolárních poruch. Podle univerzitní zprávy se vědci také domnívají, že zásah parazita do produkce dopaminu ukazuje na možnou souvislost mezi infekcí toxoplazmózou a dalšími onemocněními centrální nervové soustavy - například Parkinsonovou chorobou, Tourettovým syndromem a poruchami soustředění.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.