Kobza: Víc a víc našich samostatností přechází do rukou Bruselu

1. únor 2018
Jiří Kobza ve sněmovním studiu Českého rozhlasu

Hrozí v Česku referendum o vystoupení z Evropské unie? Bude vystoupení z Unie prosazovat hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura (SPD)? Jaké by pro nás vystoupení mělo dopady? A je migrace pro Českou republiku opravdu klíčový problém?

Hnutí podle poslance Jiřího Kobzy nejprve iniciuje zákon o obecném referendu, protože jeho zástupci jsou přesvědčeni o tom, že přímá demokracie je nejlepší způsob demokracie, který můžeme mít. A pokud občané hlasovali v referendu o vstupu do EU, měli by mít podle Kobzy právo hlasovat i o vystoupení.

Bude hnutí SPD iniciátorem referenda o vystoupení z Evropské unie? „Pro nás to zatím není relevantní, protože nevíme, jak dopadnou jednání o Dublinu IV, nevíme, jak dopadnou jednání o dalších nástrojích, například o připravované deklaraci OSN o migraci a podobně. Takže v ten moment je pro nás prioritou zákon o obecném referendu, protože to si myslíme, že je obrovský dluh našim občanům, a potom, pokud občané sami budou mít zájem toto referendum iniciovat, tak to je jiná záležitost, je to na nich,“ odpovídá Kobza. Podívejte se na celý rozhovor na videu:

  • Krátká zpráva