Kniha Barvy chorvatské Moravy přibližuje Charváty, pozapomenuté etnikum
Už od 16. století žijí na českém území Chorvati. Přišli kvůli osmanským tažením a usadili se na nejjižnějším cípu Moravy. Ještě před 2. světovou válkou bylo možné navštívit tři vesnice, kde jejich obyvatelé hovořili neobvyklým, ale slovanským jazykem. Této menšině se věnuje kniha s názvem Barvy chorvatské Moravy.
„Tato komunita byla zpřetrhána po roce 1948, o Charvátech se mluvilo jen mezi etnology. Až po revoluci vzniklo Sdružení občanů chorvatské národnosti v České republice,“ uvedla v Magazínu Leonardo jedna z editorek publikace a etnoložka Eliška Leisserová.
Ta označuje za Charváty jen ty, kteří přišli během migrační vlny v 16. století. „Migrace byly, jsou a budou, a Chorvati k nám přicházeli jak po válce, tak v 90. letech.“
Kolik Charvátů k nám přišlo je těžké odhadnout. „Nepřicházeli jen v jedné vlně a také osidlovali další země tehdejší monarchie, tedy současné Rakousko, Maďarsko, Slovensko.“
Charváti osidlovali nejen obce v okolí Mikulova, ale i na Břeclavsku. „Tam dodnes můžeme najít příjmení končící na -ič.“
Monografii jsme napsali, aby i budoucí generace věděly, že na jižní Moravě žili Charváti, a že tedy nešlo o úplně homogenizované území, ale bylo etnicky barevné.
Eliška Leisserová
Důvodů, proč se komunistický režim snažil o vykořenění Chorvatů, je několik. „Charváti žili v hraničních obcích u Rakouska, jako je třeba Nový Přerov, a komunisté často argumentovali, že mají k této zemi příliš blízký vztah.“
„Byli to také bohatí statkáři, kteří nebyli nakloněni komunistům. Nevstupovali by tak snadno do JZD,“ vysvětlila etnoložka.
Ta se spolu s druhou editorkou publikace Lenkou Kopřivovou setkala v roce 2016 s historikem Tomášem Dvořákem. „Tehdy jsme si řekly: kdy jindy, než teď. Pamětníci odsunu i autentické charvátské kultury na Moravě pomalu umírají.“
„Chtěla bych pozvat všechny posluchače na Charvátský den do Jevišovky na Drnholecku. Ten proběhne první zářijovou sobotu, součástí bude trojjazyčná mše v kostele sv. Kunhuty. Na ni naváže odpolední program pro dospělé i děti s folklórem, nebude chybět ani průvod s kozlem,“ doplnila Eliška Leisserová.
Související
-
Co mají společného Češi a Chorvati?
Češi byli mezi prvními turisty, kteří objevili krásy Jadranu. Historie Chorvatů a Čechů se ale spojila už dávno předtím, v časech vlády Lucemburků a později na přel...
-
Čeští Chorvaté nezapomněli na své kořeny
Chorvatští Češi pěstují spolkový život podobně čile, jak to uměli naši předci v české kotlině v 19. století. Zpívají, tancují, hrají divadlo a vydávají noviny.