Kluk, nebo holka? U plazů záleží na vejci

9. červen 2009

O tom, jestli přijde na svět samec nebo samice, rozhoduje u minimálně jednoho druhů plazů i velikost vajíčka.

U mnoha druhů plazů neovlivňují pohlaví potomstva jen pohlavní chromozómy, ale také teplota prostředí, ve kterém se vajíčka vyvíjejí. Přinejmenším u jednoho druhu jsou ale ve hře ještě další faktory. Biologové z University of Sydney studovali drobné ještěry scinky druhu Bassiana duperreyi, kteří obývají jihovýchodní Austrálii a Tasmánii.

Zjistili, že extrémní teploty prostředí mohou "přebít" determinaci pohlaví mláďat danou chromozómy X a Y. Zároveň si ale všimli, že z větších vajíček se spíše líhnou samičky, zatímco z těch menších se častěji vylíhne sameček. Zajímavý objev si ověřovali experimentálně a zjistili, že pohlaví mláďat dokážou ovlivnit tím, že z vajíčka odeberou část žloutku.

Z velkého vajíčka, ve kterém byl zárodek se dvěma "ženskými" chromozómy X, by se podle všeho měla vylíhnout samička scinka. Odebrání části žloutku ale způsobilo, že se namísto toho vyklubal sameček. Vědci předpokládají, že jejich objev je pouze špičkou ledovce, a že určení pohlaví u plazů je zřejmě ještě komplikovanější záležitost, než se zatím zdálo.

Výsledky studie zveřejnil časopis Current Biology.

autor: Martina Otčenášková

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.