Klauni ovívají sasanky
Rybky klauni, známé z filmu Hledá se Nemo, aktivně ovlivňují okolní podmínky tak, aby co nejlépe vyhovovaly sasankám. Prokázal to výzkum ryb a sasanek z Rudého moře.
Mořské rybky klauni (rod Amphiprion) žijí v symbiotickém vztahu se sasankami. Klaun, kterého vrstva slizu na kůži chrání před žahnutím, žije přímo mezi chapadly sasanky a na oplátku za poskytnutí bezpečného domova od ní odhání predátory. Výzkum amerických a jordánských biologů však naznačuje, že tím spolupráce ryby se sasankou ještě nekončí.
Během dne mají korálové útesy dostatek kyslíku, ale v noci, kdy ustane fotosyntéza, jeho hladina klesá. Pro sasanku, která přisedle žije na jednom místě, je to nepříjemné. Naštěstí jí přichází na pomoc její „podnájemník“ klaun.
Biologové studovali vztahy mezi klauny špičatopruhými (Amphiprion bicinctus) a sasankami čtyřbarevnými (Entacmaea quadricolor) z Rudého moře. Ryby i sasanky izolovali a měřili jejich noční spotřebu kyslíku. Pak je k sobě vrátili a udělali to samé. Porovnání výsledků prokázalo, že v přítomnosti rybek sasanky zkonzumují 1,4x větší množství kyslíku než v případě, že jsou od nich oddělené. Filmové záznamy tento jev vysvětlily - klauni během nocí sasanky rychle „ovívají“ svými ploutvemi a tím k nim přihánějí kyslík.
Nejposlouchanější
E-shop Českého rozhlasu
Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí
Karin Lednická, spisovatelka

Šikmý kostel 3
Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.