Klára Notaro: Jeden ze zakladatelů filmové nové vlny Godard začínal jako kritik

20. září 2022

13. září zesnul ve věku 91 let francouzsko–švýcarský filmový režisér Jean-Luc Godard. Godard byl ikonou francouzského filmu, za celý život natočil více než sto filmů. Po válce spolu s dalšími nadanými mladými lidmi začínal jako filmový kritik. Jeho vášní bylo analyzovat filmy a rozebírat je do nejmenších detailů.

Působil v odborném časopise Sešity o kinematografii, Les Cahiers du cinéma, a jeho mladí nadšení kolegové byli později slavní režiséři François Truffaut, Eric Rohmer, Claude Chabrol a Jacques Rivette.

Jean-Luc Godard: Sbohem jazyku

Kritizovali banalitu a rutinu tehdejší kinematografie a obdivovali například Alfreda Hitchcocka a Charlese Chaplina. Chtěli, aby kamera detailně zaznamenávala život stejně jako pero spisovatele. Jejich filmy z 60. let se označují za novou vlnu, la nouvelle vague.

Prvním velkým Godardovým úspěchem byl černobílý film Na konci s dechem z roku 1960, ve kterém zazářil mladičký Jean-Paul Belmondo. Režisér Godard se přímo kochá bezstarostnými pařížskými procházkami svých herců: Belmonda a Jean Sebergové. Jejich setkávání, jejich loučení, jejich shledávání, hrdinovy pochyby a hrdinčina zrada, hrdinova smrt. Film Na konci s dechem je považován za manifest Nové vlny.

Ženy jako hezké, ale nerozumné předměty?

Dalším slavným Godardovým filmem z tohoto období je film Pohrdání podle románu Alberta Moravii, ve kterém si zahráli dva velikáni stříbrného plátna: herečka Brigitte Bardotová a herec Michel Piccoli. Produkce si přála, aby se Brigitte Bardotová ve filmu chovala vyzývavě, což nechtěla. Režisér Jean-Luc Godard jí slíbil, že bude chodit po rukou, když si alespoň rozpustí své dlouhé vlasy. Godard se tedy procházel po rukou sem a tam, až se herečka rozesmála a rozpustila si vlasy podle jeho přání.

Jean-Luc Godard

Na konci 60. let se Jean-Luc Godard začal vášnivě zabývat politikou a v roce 1968 se přiklonil k maoistům a jeho filmová tvorba se politicky zabarvila. Spolu s dalšími tvůrci založil skupinu Dziga Vertov nesoucí jméno sovětského filmového teoretika Vertova. Z ideologických důvodů se Godard rozešel ve zlém se starým přítelem a kolegou Truffautem.

Další Godardovy filmy se staly lahůdkou pro filmové znalce a levicové publikum. Katolíci se rozlítili kvůli Godardově filmu Zdrávas Maria, který vzniknul v roce 1985. Hrdinka Marie je basketbalistka, hrdina Josef je taxikář, ale není otcem dítěte, které nosí Marie pod srdcem. Při promítání filmu se v kinech konaly protesty, používal se slzný plyn a docházelo ke rvačkám. Z toho měl Godard radost.

Oslavné projevy u příležitosti úmrtí slavného filmaře jsou poněkud pokažené podezřením z antisemitismu. Ani feministky Godarda nemají v lásce – v jeho filmech ženy vystupují jako hezké, ale nerozumné předměty.

Nejznámější a nejkrásnější Godardovy filmy vznikly v prvním tvůrčím období. Jsou to pravé kinematografické skvosty.

Autorka je spisovatelka, žije v Paříži

autor: Klára Notaro
Spustit audio