Kdy vyhynul tasmánský tygr
Dravý vačnatec vakovlk (Thylacinus cynocephalus), označovaný také za tasmánského tygra, měl vyhynout v roce 1936, kdy v zajetí uhynul poslední exemplář tohoto druhu. Od té doby však z míst jeho bývalého výskytu v Tasmánii čas od času přicházejí zprávy, že byl spatřen.
Doktor Jeremy Austin z Australian Centre for Ancient DNA se domnívá, že vakovlk opravdu mohl přežívat déle, než se předpokládá. Svůj názor opírá o vzorky zvířecího trusu, které pocházejí z Tasmánie z padesátých a šedesátých let minulého století a jsou uchovávány v Tasmanian Museum and Art Gallery.

Trus podle zprávy z University of Adelaide prozkoumal poslední australský expert na vakovlky, doktor Eric Guiler. Ten prohlásil, že mnohem pravděpodobněji pocházejí od vakovlků než jiných tasmánských dravců, jako je například ďábel medvědovitý (Sarcophilus harrisii) neboli tasmánský čert.
Doktor Austin se nyní chystá z těchto vzorků izolovat DNA a zjistit, jakému živočišnému druhu přísluší. Pokud by opravdu patřila vakovlkům, znamenalo by to nesporný důkaz o tom, že tasmánský tygr přežíval ještě po polovině 20. století. Takový objev by rovněž posílil naději, že v odlehlých oblastech Tasmánie vakovlci stále žijí.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.