Kdo se vyhýbá debatám, vyhýbá se demokracii, říká o Zemanově volební strategii komentátor Fendrych

14. březen 2017

Miloš Zeman sdělil veřejnosti, že se nebude účastnit žádné z předvolebních diskuzí. Do jaké míry to ovlivní souboj o prezidentský úřad? Je pro kompletní představu voličů i jejich rozhodování důležité, aby poznali všechny uchazeče o nejvyšší post i ve vzájemných debatách?

„Jednou z legitimních strategií předvolebního boje je volit i jeho metodu,“ uvedl v pořadu Pro a proti výkonný ředitel vydavatelství Empresa Media Daniel Köppl.

Podle něj není třeba Zemanovo rozhodnutí vnímat nijak dramaticky. „Informací o prezidentu Zemanovi je dostatek, nemyslím, že by byla narušena rovnost volby.“

„Konflikt zájmů mezi úřadujícím prezidentem a prezidentským kandidátem zde je,“ uznává ředitel. „A bude nepochybně propíraný, ale myslím si, že Miloš Zeman je natolik zkušený, že nebude svou pozici zneužívat.“


Televizní debaty jsou daleko více talentovou soutěží než klasickou předvolební diskuzí. A nemyslím si, že to je něco špatného… To je tzv. strategie lídrů. Tato taktika je chytrá v tom, že nutí ostatní, aby o něm hovořili, a tím pádem mu dodávají na kreditu a vážnosti. Coca Cola také nikdy nedělá srovnávací kampaň, protože ji neopotřebuje. Ale baví ji a je ráda, když se s ní porovnávají ostatní značky.Daniel Köppl

Zaměření Miloše Zemana na méně vzdělané voliče, na které upozornil komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych, považuje Köppl za racionální. „Oslovuje cílovou skupinu voličů, která je nejširší. Chápu, že řadu novinářů to rmoutí a durdí, ale to je prostě život.“

„Vycházíme moc ze zjitřených emocí. Máme ještě rok do prezidentské volby, takže myslím, že v tuto chvíli to zbytečně hodnotíme emotivně,“ shrnul ředitel.

Komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych je přesvědčen, že debata patří k demokracii. „To je naprostý základ. Kdo se vyhýbá debatám, vyhýbá se demokracii.“

„To je strategie, kterou užívá také Vladimir Putin. Podobně se chová Geert Wilders, ten také nechodí do debat,“ upozornil novinář. „Nechci říct, že to je zbabělá strategie, ale promyšleně se tak vyhnu komplikacím a počítám s tím, že mám voliče, které o ty komplikace nestojí.“


Prezidentská debata, kde je více kandidátů, je prostě soutěž. Ale tady? Prezident sedne do bouráku, jede v koloně, vyskáče ochranka, prezident se zjeví na pódiu, dole je lid a on k němu promlouvá. Občas odpoví na nějakou otázku, když je nepříjemná, tak toho člověka zesměšní, a dotyčný nemá dál šanci. A takhle vypadají ty v uvozovkách prezidentské debaty s občany. Všechno dokola, slyšíme stále stejné vtipy. Ano, to je jedna z taktik, jak se dá prezidentská kampaň podnikat.Martin Fendrych

Publicista připomněl, že prezident Zeman se nejen bude vyhýbat debatám, ale také prohlásil, že „nebude mít žádný program a byl by blázen, kdyby ho měl.“

„Z prezidentské kampaně se zde stává něco absurdního, co nemá s demokracií mnoho společného, protože v demokracii mají soupeřit různé pohledy na věc, různé programy,“ zhodnotil Fendrych.

Ten označil za Zemanovu strategii podcenění voliče a odsunutí jedné celé velké části voličů. „Prezident celé čtyři roky rozděluje společnost a jedna velká část voličů ho nezajímá, tu on ignoruje, tedy ty vzdělanější intelektuály, které všelijak ostrakizuje a pomlouvá.“

„Prezident Zeman bude mít několik výhod, které já považuji v demokratické soutěži za nefér. Bude mít svoji televizi, kdy bude jednou týdně promlouvat k národu, bude mít prezidentský úřad a jezdit za voliči. Začne splývat jeho prezidentský úřad s tím, co dělá jako kandidát. Jak potom odlišíme, kolik ho stála kampaň, a jestli to byla kampaň, nebo nebyla?“ ptal se Martin Fendrych.

autoři: ves , oci
Spustit audio