Karel Hvížďala: Putin podle Orlando Figese

11. prosinec 2022

„Rusko nemůžeme nikdy pochopit, když nepochopíme zvláštní charakter carů. Car je nejen vládce, on je svatý. Má to souvislost s jedním z nejstarších mýtů, podle něhož je Rusko svatou zemí a Moskva třetím Římem.“ To jsou slova třiašedesátiletého anglického profesora historie a specialisty na Rusko Orlando Figese, kterému u nás vyšly o tomto impériu již tři knihy. 

Nejznámější je asi Lidská tragédie, ruská revoluce 1891–1924. Úvodní pasáž pronesl při prezentaci své nejnovější knihy The Story of Russia, která vyšla nyní v Londýně. Nová Figesova kniha, jak o ní hovoří v médiích, poukazuje hlavně na to, že přehlížíme ruskou tradici prolínání historie a mýtů. Proto je třeba studovat nejen ruskou historii, ale i to, jak se staletí ruská historie vykládá.

Čtěte také

Autor důležitost interpretace dokládá na eseji Putina jako amatérského historika s názvem O historické jednotě Ruska a Ukrajiny, která byla zveřejněna pár měsíců před přepadením Ukrajiny. Ve skutečnosti šlo, podle něj, o vyhlášení války.

Text se sice vůbec nezakládá na faktech, je zcela bláznivý, vymyšlený, důležité je na něm ale něco jiného: ukazuje, jakou moc má interpretace historie. 

A že k této staré carské tradici se sám Putin přiřazuje, na to ukazuje i výzdoba přijímacího sálu v Kremlu, který si všichni pamatujeme kvůli dlouhému bílému stolu, u něhož se odehrály loni v  zimě mimo jiné debaty s  francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Čtěte také

V pozadí totiž stojí čtyři sochy. První zpodobňuje Petra Velikého, kterým začaly nové ruské dějiny, druhá Kateřinu II. Velikou, která konsolidovala ruskou moc v 18. století, třetí cara Alexandra, vítěze nad Napoleonem. To jsou evidentně ti vládci, se kterými se Putin srovnává, protože bránili Rusko proti Západu a zároveň si mysleli, že tím zachraňují Evropu. Všichni tři také rozšířili ruské teritorium.

Nejzajímavější je ale čtvrtá socha, na které je Mikuláš I. Pavlovič. Tento car totiž vládnul Rusku v letech 1825–1855, tedy po vítězství nad Napoleonem, a měl panický strach z revolučních hnutí v Evropě. Byl autorem ideologické obrany, která stála na třech pilířích: autokracii, ortodoxii a nacionalismu.

Vazalem a benzinovou pumpou Číny

A to je přesně to, s čím přišel i Putin. Oba zavedli přísnou cenzuru, tvrdé tresty pro ty, kteří ohrožují režim, a oba se postavili proti celé Evropě. Tehdy šlo o Krymskou válku a dnes jde o válku na Ukrajině. Krymská válka trvala od roku 1853 do roku 1856 a Rusko ji prohrálo. To se však stalo až po smrti cara Mikuláše I.

Karel Hvížďala

Car prohrál proto, že věřil starým mýtům, i tomu, že Rusko a životy Rusů jsou jeho majetkem, že mu patří. Když tam v roce 1897 došlo ke sčítání lidu, car Mikuláš II. do rubriky povolání napsal: Majitel Ruska. A byla to pravda, patřila mu celá země. On sice šlechtě přenechal část majetku, ale zároveň jim ho mohl kdykoliv odejmout, pokud nebyli poslušní, a to platí dodneška. Putin se chová stejně.

A proto, domnívá se Orlando Figes, se Rusko po ukončení konfliktu s Ukrajinou nejspíš stane vazalem Číny a jejich benzinovou pumpou.

Autor je publicista

Spustit audio