Karel Hvížďala: Machiavelli a Česko 2018

20. listopad 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lidé na shromáždění nazvané Proti lži a nenávisti

Podíváme-li se zevrubněji a trošku z odstupu na současnou politickou krajinu v České republice, není možné si nevzpomenout na Niccolo Machiavelliho a knihu, kterou věnoval Medicejskému vladaři, podle jehož postavení ji nazval.

Cíle pánů Miloše Zemana a Andreje Babiše jsou různé, ale prostředky, které k jejich dosažení volí jsou podobné, a proto budí dojem, že si spolu rozumí.

Ondřej Konrád: Otec, syn i dech hradní

Andrej Babiš

Je to zvláštní, že se příslovečně klidné, usedlé Švýcarsko už podruhé, a vždy zcela nevinně, ocitlo ve středu české politické krize.

Premiér Babiš křičí do světa: Někdy neodstoupím! Nikdy! To si pamatujte! A prezident Zeman zase suverénně tvrdí, že i když Babišova vláda padne, jmenuje ho opět premiérem.

Tato situace má Machiavelliho logiku, podle které se umění vládnout nerozvíjí v ideálním světě morálky. Politikem je podle něj člověk, který si umí rozvrhnout vlastní možnosti potřebné ke zvládnutí těch sil, které mu pomohou dosáhnout vytčený cíl.

Prezident Zeman podle svých posledních činů a slov je zřejmě přesvědčen, že v blízké budoucnosti se stane Čína a s ní nakonec i Rusko hlavními světovými hráči, a proto se snaží s nimi udržovat blízké kontakty.

Babiš milejší než Zeman

Předešlé vlády i vláda premiéra Babiše se naopak hlásí k evropské tradici, protože právě z Evropské unie k nám přicházejí dotace a do Evropy vyvážíme a i dovážíme nejvíce zboží.

Jindřich Šídlo: Teď teprve vidíme, co znamená Palermo

Jindřich Šídlo

Některé slogany, které Andrej Babiš používal na začátku své politické dráhy, se v průběhu let staly natolik banálními, že se k nim už člověk ani nechce vracet.

Navíc Andrej Babiš v Evropě podniká a chce vládnout tak dlouho, než se mu podaří splnit sen o jednobarevné vládě v jakémkoliv volebním systému. A má k tomu dva důvody: je zvyklý vítězit, ale v dosažení tohoto cíle mu brání nejen rozložení sil ve Sněmovně i trestní stíhání kvůli Čapímu hnízdu, které eskalovalo prohlášeními jeho syna, který je nemocný a prý chce proti otci svědčit. Žije ve Švýcarsku.

Taková situace na politické Machiavelliho šachovnici je evidentně výhodnější pro pana prezidenta: protože čím slabší premiér, tím má větší prostor pro uskutečnění svých cílů pan prezident.

Že se proti tomuto čistě mocenskému paktu již silně manifestuje, to jim oběma zatím nemusí vadit, protože Sněmovna vládu nebude schopná odvolat, zvláště když prezident podporuje extrémistickou stranu SPD, která by mohla sociální demokraty ve vládě nahradit a když ve volebních průzkumech zatím stále vede Babišovo hnutí ANO, které se za této situace proti prezidentovi nepostaví.

Platí Machiavelliho zásadní pravidlo: Morální odpovědnost je v cíli, nikoliv v prostředcích. Premiér Babiš bude dělat cokoliv, aby mohl zůstat ve funkci a nemusel před soud a prezident Zeman se zase spojí s kdekým, kdo jeho protivníka oslabí a bude nás posouvat směrem na Východ.

Karel Hvížďala

Ta hra s občany může trvat tak dlouho, pokud kauzy budou odpůrce i přívržence stmelovat. Teprve kdyby většina lidí pochopila, že je rukojmí ve hře, na kterou doplácí politicky i ekonomicky, mohly by volby změnit rozložení sil a zabránit třeba tomu, aby atomové elektrárny stavěli Rusové. A EU nám nepomůže, protože Babiš je jí milejší než Zeman.

Spustit audio