Karel Barták: Babiš zbytečně zablokoval usnesení EU o energetice

18. prosinec 2021

Největší audioportál na českém internetu

Andrej Babiš v Bruselu | Foto: Yves Herman, Reuters

Už podruhé jednali nejvyšší politikové Evropské unie o závratně rostoucích cenách energií a už podruhé hora porodila myš. Tentokrát se na summitu v Bruselu neshodli ani na znění konečného usnesení, a to proto, že z popudu několika zemí, a zvláště pak České republiky, byla nečekaně nastolena otázka podpory jaderné energie.

Vztah k jádru, jak známo, Evropu už dávno rozděluje, takže nečekanou iniciativu premiéra v demisi Andreje Babiše podle očekávání sestřelili kancléři Německa a Rakouska, nováčkové Olaf Scholz a Karl Nehammer.

Čtěte také

Babiš chtěl, aby v usnesení bylo napsáno, že Evropská unie považuje jádro za „udržitelný“ či „uhlíkově čistý“ zdroj energie, který tedy stojí za to podporovat jako stabilní základ energetického mixu a usnadnit tak i rozvoj obnovitelných zdrojů. Na tom není zajisté nic špatného, až na načasování – Evropská komise slibuje, že zveřejní dlouho odkládaný návrh doplňku k takzvané taxonomii, ve kterém se vysloví k jádru a k zemnímu plynu jako zálohovým zdrojům energie.

Je to důležité, protože pokud těmto zdrojům – nebo jednomu z nich – dá zelenou, otevře také svou pokladnu na jejich podporu a podnítí soukromé i veřejné investice. Ze zkušenosti ovšem víme, že vlády členských zemí vždycky počkají, až komise zplodí svou zevrubně promyšlenou, vědecky podloženou a důkladně odůvodněnou analýzu, než se pustí do politických prohlášení a závazků. Babišovo sólo nemělo šanci na úspěch.

Reformovat evropský trh s elektřinou a plynem?

Český premiér se při své derniéře na evropském kolbišti vyznamenal také dalším marným útokem, tentokrát proti systému obchodování s emisními povolenkami, který považuje za netransparentní a spekulativní, a tudíž také za významnou příčinu růstu cen elektřiny. Otevřenou podporu mu poskytl polský premiér Mateusz Morawiecki. Většina členských zemí ovšem neshledává na obchodu s povolenkami žádné zásadní vady a jejich lídři neviděli důvod, proč by měli Babiše podpořit.

Čtěte také

Babiš byl zklamán. „Energie byly nejdůležitější téma a mě mrzí, že moje poslední (Evropská) rada skončila takhle,“ řekl novinářům. Jeho prohra plyne, jak bylo řečeno, ze špatného načasování požadavku zařadit „čistou“ jadernou energii do závěrů summitu a také z málo přesvědčivé argumentace proti systému povolenek.

Především však svědčí o české neschopnosti získat pro vyhraněné postoje dostatečnou podporu v Radě EU už při přípravě summitu a také pak v jeho průběhu. Výsledkem je celkové rozladění – a také to, že v usnesení docela chybí jakákoli zmínka o energetice, což je na pováženou v době, kdy růst cen sužuje desítky milionů domácností a podniků v celé Evropské unii.

Evropští politikové dobře vědí, že primárním důvodem zdražování jsou poměry na globálním trhu s energetickými surovinami, rychlý růst poptávky po útlumu způsobeném covidovou pandemií a další důvody, které mohou těžko ovlivnit.

Karel Barták

Část zemí EU, zvláště ty jižní, si myslí, že by bylo dobře reformovat evropský trh s elektřinou a plynem. Další, spíše ty severní, by radši ještě počkaly v naději, že se růst cen zastaví a začnou zase klesat. Vesměs nesdílejí názor, že drahotu způsobuje spekulativní obchodování s povolenkami, a už vůbec nesouhlasí s Babišovým odmítáním těchto povolenek, které dál většinově považují za nástroj, který nutí znečišťovatele investovat do čistých technologií.

Autor je bývalý zpravodaj ČTK v Bruselu

autor: Karel Barták

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.