Karbid boru pro ekologičtější ohňostroj

11. duben 2011
02212533.jpeg

Sloučenina uhlíku a boru, známá pod přezdívkou černý diamant, je zřejmě cestou k ekologičtější silvestrovské podívané.

Černě zbarvený karbid boru (B4C) se svou tvrdost řadí hned za diamant a kubický nitrid boru (BN). Využívá se k výrobě brusných materiálů, brzdového obložení nebo neprůstřelných vest a ochranných štítů bojových letounů. Tým vědců, který pracuje pro americkou armádu, však zjistil, že karbid boru by mohl najít uplatnění také v oblasti pyrotechniky. Silvestrovské ohňostroje i vojenské světlice obsahují nitrát barya a polyvinylchlorid (PVC), které shoří na chlorid barya a budou přitom vydávat jasně zelenou záři. Baryum je však toxické samo o sobě a při spalování PVC se uvolňují nebezpečné bifenyly.

Pro vývoj méně toxické alternativy vědci navrhli prvek bor, jehož hořící prášek také vydává zelené světlo. Problém je, že hoří moc rychle a takové světlice by si nikdo nevšiml. Přídavek karbidu boru však dobu spalování výrazně prodloužil. Další experimenty ukázaly, že nevhodnější pro pyrotechnické účely nakonec bude jeho čistá forma, která dává jasné a dlouhotrvající zelené světlo. Je to trochu překvapivé, protože karbid boru obvykle chemikové pokládají za „mrtvou“ sloučeninu, která nedělá téměř nic. V odborných článcích z 50. a 60. let minulého století jsou však zmínky o tom, že za vysokých teplot je karbid boru reaktivní.

Ekologičtější alternativa zelených světlic a rachejtlí, která je navíc přijatelná i z hlediska výrobních nákladů, by mohla mít velký význam všude tam, kde jsou výbuchy pyrotechniky na denním pořádku a toxické látky se kumulují v prostředí. Takovými místy nemusí být jen vojenská cvičiště, ale i různé zábavní parky.

Zdroj: Angewandte Chemie

Spustit audio
autor: redakce ČRo Leonardo