Kamila Pešeková: Na slovenskou politickou scénu přichází premiér moderátor Eduard Heger

1. duben 2021

Slovensko má nového, v pořadí už desátého, předsedu vlády. Jmenuje se Eduard Heger, brzy mu bude 45 let. Ví se toho o něm málo. Absolvoval ekonomickou univerzitu a před vstupem do politiky působil jako manažer. Zasáhla ho nečekaná smrt otce, následkem toho se stal věřícím. Pochází z Bratislavy.

V roce 2016 vstoupil do politiky, když se po volbách stal poslancem slovenského parlamentu za stranu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO). V končící vládě Igora Matoviče byl ministrem financí.

Čtěte také

Právě Heger se stal nakonec řešením v poslední velké politické krizi. Předcházela ho pověst smířlivého člověka, proto byl nakonec vybrán jako nástupce Igora Matoviče, aby vedl novou vládu. Očekává se od něho, že pomůže uklidnit situaci vyvolanou jeho svéhlavým předchůdcem. A pochopitelně půjde i o zvládnutí pandemie, která držela Slovensko v šachu před vypuknutím měsíc trvající vládní krize. To bude muset být nyní jeho prvním a nejtěžším úkolem – a zároveň šance, jak si může vláda zlepšit pověst.

Hegerova pozice jako nového premiéra nebude jednoduchá. Málokdo mu asi dá vzhledem k situaci, v které se země nachází, obvyklých sto dní hájení. Bude muset zabrat od první chvíle a pokusit se bodovat tam, kde Matovič selhával: projevit cit a pochopení pro situaci.

S Matovičem také bude nejenom neustále srovnáván, ale kromě toho také bude mít svého předchůdce ve vládě. Navíc je dost těžko představitelné, že se Matovič dobrovolně stáhne z první linie a bude se věnovat pouze tomu, co má být jeho nejbližším úkolem. Tím je vedení ministerstva financí.

Nevýrazný a populární?

Od Eduarda Hegera Slováci asi do budoucna žádná efektní gesta, v jakých si Matovič liboval, čekat nemohou. Heger bude hlavně napravovat Matovičovy přešlapy. Tím hlavním je nákup ruské vakcíny Sputnik V. Nový premiér už stihl oznámit, že chce kauzu kolem Sputniku vyřešit podle toho, jak dopadnou testy, které v souvislosti s ruskou očkovací látkou na Slovensku probíhají.

Čtěte také

Bude muset být také opatrný, aby neohrozil křehký koaliční mír. To znamená hlavně udržet na uzdě oba rivaly Matoviče a Sulíka a být mezi nimi moderátorem. Oba politici se znovu spolu sejdou ve vládě, v situaci, kdy oba budou mít na starosti ekonomické záležitosti. Heger bude moct mluvit o úspěchu, pokud dokáže koalici dovést do příštích voleb, které se mají konat až za tři roky. Jestli vydrží celé zbývající těžké období, není jisté.

Klidně to může dopadnout tak, že se z něho stane nevýrazný šéf vlády. Který sice nic nepokazí, ale bude jen jakousi mírumilovnou variantou svého předchůdce. Nakonec se může i kvůli tomu stát populárním – jako někdo, který svým chováním nikoho neuráží.

Kamila Pešeková

Podobně jako kdysi premiér Peter Pellegrini, který se dlouho pohyboval ve stínu svého předchůdce Roberta Fica. Nakonec ale poznal, že vedle dominantního Fica není místo pro nikoho dalšího. Odešel z Ficova Smeru a založil si novou stranu Hlas, která by nyní podle všech průzkumů suverénně vyhrála volby. Pokud Heger nesplní své poslání, může ho po příštích volbách právě Pellegrini zase nahradit.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.