Kallocain aneb Droga pravdy
Petruška Šustrová a Josef Mlejnek se zamýšlejí nad antiutopistickým románem švédské autorky Karin Boye z roku 1940 Kallocain. Jde o jméno drogy pravdy, po jejímž požití každý vyzradí na sebe i na své nejbližší i nejskrytější tajemství.
Co všechno zajímavého a důležitého se stalo v roce 1968 v Československu i ve světě, komentují v první části dokumentu Petruška Šustrová a Petr Koura.
Pořad najdete na webu jen do 10. prosince 2022.
Související
-
Čelila mučení StB i trestu smrti. Ve vězení našla lásku. Osudové ženy: odbojářka Marie Chalupová
Mohla prožít spokojený život, kdyby se v Československu v únoru 1948 nechopili moci komunisti. Místo toho prožila dlouhá léta ve vězení. I tak našla za mřížemi lásku.
-
Případ Opava: odkrývá utajovaná zpráva ministerstva mučení na psychiatrii?
Dvanáct let přikurtovaná na lůžko. Zásadní omezení lidských práv v české psychiatrické nemocnici. Popisují ho oficiální dokumenty, které získal Český rozhlas.
-
Represe lidi nezastavily, je tu naděje, že Lukašenkův režim padne, říká mučený volební pozorovatel
Lenka Kabrhelová zpovídá Igora Stankeviče z běloruského Helsinského výboru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.