Jsem odpůrcem odkládání dětí do babyboxů, říká jejich zakladatel Ludvík Hess
Babyboxům v České republice bude letos 10 let. Doteď pomohly zachránit už 112 dětí. Jen loni do schránek umístili biologičtí rodiče 8 děvčátek a čtyři chlapce.
V republice je celkem 63 takových zařízení. První z nich začalo fungovat od 1. června 2005 v GynCentru v pražském Hloubětíně.
„Naše porodnice U Apolináře měla kdysi v minulosti takovou fortnu, kam nebohé matky za temného rána odkládaly děti, které nemohly uživit nebo obstarat. Ráno jeptiška otočila fortnou a našla tam novorozeně. Tato situace tady vždycky byla a je potřeba nějak matkám pomáhat,“ apeluje psychiatrička Dana Janotová.
Odpůrci babyboxů často argumentují rizikem ohrožení identity odložených novorozenců. Doktorka Janotové míní, že dítě spíše deprivuje špatná péče, dlouhý pobyt v kolektivních zařízeních a to, že není adoptováno včas:
První zařízení podobné babyboxu vzniklo zřejmě na začátku roku 2000 v německém Hamburku. Brzy poté se schránky objevily v Belgii, Švýcarsku, Rakousku a na Slovensku. Následovaly další země: Maďarsko, Polsko nebo Itálie. Babyboxy naopak nenajdete ve Francii, Velké Británii, Nizozemsku nebo Švédsku. Podobná zařízení ale mají v Pákistán, Malajsii nebo Jihoafrické republice.
„Naopak ta psychická škoda a následně i sociálního přizpůsobení je mnohem větší, než když to dítě vysloveně nezná své biologické rodiče. Kdežto umístění v babyboxu umožňuje brzkou adopci, takže tyto děti se vyhýbají škodě, která jim může být způsobena na jejich budoucím psychickém i sociálním životě tím, že jsou brzy umístěny v milující rodině.“
Předseda správní rady Nadačního fondu pro odložené děti Statim a zakladatel spolku Babybox pro odložené děti – Statim Ludvík Hess je překvapivě odpůrcem babyboxů.
„Já jsem na všech 63 babyboxů připevnil cedulku: Odkládáš-li děťátko, protože s ním nemáš kde přespat, zavolej 602 305 139. Já těm maminkám umožním ubytování v azylovém domě v Hájku v Praze 10 v sídle svého spolku. Tam jim chci poskytnout první pomoc. Jsem odpůrce odkládání dětí do babyboxů,“ přiznává Hess.
Zákon o anonymním porodu označuje za zmetek: „Umožňuje porodit anonymně pouze Češkám a ještě ke všemu svobodným. Ale stejně to není anonymní, protože nakonec maminka skončí u soudu, kde se děťátka může vzdát.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.