Jiří Stránský: Porážka více než čestná

27. leden 2018

Nepíšu se zpožděním proto, že jsem si lízal rány, ale že jsem své drahé utěšoval, že tentokrát to bylo jen o fous, a že…

Ne, nebudu nic rozebírat, vím velice dobře, že s prohrou počítal i profesor Drahoš a že porážka o 155 tisíc hlasů v boji mezi Návistí a Nenávistí je víc než čestná.

Jsem si hodně starý, ale nejsem člověk minulosti. Studenti, s nimiž jsem se přes dvacet let scházel, to můžou potvrdit.

Máme se dobře, patří mi to

Přesto jsem se při každém setkání omlouval, že jsem fosil s tím, že kdybych nebyl fosil, nemohl bych o oněch časech, které v hlavách lidí připravily i dnešní volbu, vyprávět.

Omlouvám se, ale zase musím použít své skoro desetileté zkušenosti z komunistických kriminálů a lágrů.

Jiří Stránský

Na jednom z nich náčelník rozhodl udělat si dobré oko u nadřízených, a nechal všem muklům rozdat korespondenční lístky, aby svým nejdražším poslali zprávu, že se máme dobře.

Byli jsme tam taková dost často trestaná parta rebelů a poslali jsme svým nejdražším tuto zprávu: Moji nejdražší, nemějte o mě žádnou starost. Máme se dobře, patří mi to.

autor: Jiří Stránský
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.