Jiří Pehe: Trumpova politika může zamíchat českými volbami
Dlouho se zdálo, že hlavním tématem nadcházejících voleb do Sněmovny v České republice bude stav hospodářství. Opozice byla také připravená mobilizovat voliče s pomocí vykreslování hrozeb spojených s nelegální migrací a zelenou dohodou pro Evropu. Tím vším ale notně zamíchaly první kroky Donalda Trumpa po jeho opětovném zvolení do funkce amerického prezidenta.
Čtěte také
Česká opozice se k Trumpovi před jeho nástupem do funkce vehementně hlásila, jenže jeho počínání ve vztahu k ruské agresi na Ukrajině, jeho hrozby uvalení cel na zboží dovážené z Evropy do USA, nebo jeho zpochybňování Severoatlantické aliance, tuto podporu problematizují.
Spojené státy už nelze považovat za spolehlivého spojence. Evropa si uvědomuje, že se bude muset postavit na vlastní nohy, pokud jde nejen o obranu obecně, ale i o případné odvrácení ruské hrozby. I proto už vznikla koalice ochotných, kterou zformovali britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron.
Evropa mobilizuje své síly
Evropská unie chce také s pomocí zadlužení výrazně navýšit výdaje na zbrojení. Německo dokonce změnilo ústavu, aby mohlo ignorovat dluhovou brzdu, pokud jde o plánované obří navýšení výdajů na zbrojení.
Čtěte také
Jinými slovy: V Evropě se výrazně mění atmosféra. Nemálo lidí, kteří byli ke společnému evropskému projektu skeptičtí, nebo si nepřáli další integraci, nyní vidí, že nám jako záruka bezpečí zbyla jen Evropa. A že k tomu, aby EU mohla účinně čelit ruské hrozbě a pomáhat Ukrajině, bude muset najít méně těžkopádné způsoby rozhodování, než jsou ty dosavadní.
Politika některých českých opozičních stran, jakož i některých stran, které mají šanci se nově dostat do Sněmovny, je dosti euroskeptická.
Čtěte také
Některé navrhují, aby Česká republika uspořádala referendum o setrvání v EU, a požadují vystoupení ze Severoatlantické aliance.
Tyto požadavky mohly voličům těchto stran připadat jako atraktivní v době, kdy Evropě kryly záda Spojené státy. V době, kdy je jasné, že se Evropa bude muset spoléhat na sebe ve snahách odvrátit případné rozšíření ruské sféry vlivu směrem na západ, se ale větší evropská integrace může jevit jako žádoucí i dřívějším euroskeptikům.
Mír na Ukrajině? Ano, ale...
Evropa potřebuje vystupovat jednotně nejen kvůli bezpečnostním hrozbám, ale i kvůli možné obchodní válce s USA. Politici stran, které adorovaly Trumpa, se mohou octnout v těžké pozici, pokud kvůli Trumpově protekcionistické politice dojde u nás ke zdražování různých výrobků a růstu nezaměstnanosti.
Čtěte také
Trochu jinak, než před nástupem Trumpa se nyní jeví i volání po bezpodmínečném míru na Ukrajině, kterým prosluli někteří čeští opoziční politici. Téměř v přímém přenosu vidíme, že Rusko se k uzavření mírové dohody nemá, a návrhy na příměří, zprostředkovné USA, odmítá nebo sabotuje i poté, co je přijme Ukrajina.
Ve světle počínání Trumpovy administrativy, která v mnohém přejímá ruskou rétoriku, nelze bohužel vyloučit, že Rusko na Ukrajině bez výrazné evropské pomoci zvítězí a bude pak ohrožovat země EU.
Strany, které jsou vnímány jako proruské, přitom doposud tvrdily, že vládní strany jen straší voliče, když mluví o ruském nebezpečí. Nyní se proruské postoje v podání některých českých stran mohou jevit stále větší části veřejnosti jako bezpečnostní riziko.
Politický vývoj je po nástupu Trumpa do funkce velmi dynamický, a nelze tudíž plně předpovědět, co vše může nastat.
Jisté ale je, že v zemi, jakou je Česká republika, v níž se postupně zlepšuje ekonomická situace a vládne stabilita, a kterou neohrožuje nelegální migrace, mohou být témata související s mezinárodní bezpečností a naším postavením v EU mnohem prominentnější.
Víc než by tomu bylo v situaci, kdy se Evropa mohla plně spolehnout na USA. Tato změna ve vnímání hrozeb pak může dosti výrazně ovlivnit výsledky voleb.
Autor působí na New York University Prague
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.