Jiří Frejka. Muž, který dal Osvobozenému divadlo jméno
Divadelní režisér Jiří Frejka patřil v roce 1925 k zakladatelům avantgardního Osvobozeného divadla, divadla Dada a nakonec roku 1929 i Moderního studia. Ve svém experimentálním údobí sehrál s Emilem Františkem Burianem a Jindřichem Honzlem rozhodující úlohu v reformních uměleckých procesech.
V roce 1930 ho šéf činohry Národního divadla Karel Hugo Hilar povolal na českou první scénu, kde se spolu s dalšími režiséry 15 let podílel na formování jedné z jeho nejskvělejších kapitol.
Frejkovo dílo získalo zejména v letech okupace, umocněno mimořádným nasazením předních herců, mimořádný ohlas. V dolaďování svého tvůrčího programu pokračoval na Vinohradech ještě tři poválečné roky.
Pohnutý život Jiřího Frejky připomenou historik Eduard Burget a redaktor David Hertl.
Dokument na webu najdete do 4. ledna.
Související
-
Voskovcovy paměti nikdy nevyšly, v rádiu se z nich přesto četlo
Životní příběh Jiřího Voskovce by vydal na román. S Janem Werichem a Jaroslavem Ježkem tvořil páteř Osvobozeného divadla, významného prvku kulturního života Československa.
-
Byl Jan Werich zakázaným autorem?
Jan Werich a Jiří Voskovec jsou dodnes mimořádně proslulou autorskou uměleckou dvojicí. Období socialistického Československa ale pro mnohé znamenalo zákaz tvorby,
-
Wericha 28. říjen 1918 nedojímal. Nejedlý zas tvrdil, že šlo o velkou zradu buržoazie
„Nedojímalo mě to a dodnes mě to nedojímá,“ řekl Jan Werich v roce 1969, když hovořil o 28. říjnu 1918. Klíčový den našich dějin prožil v Praze a byl u všeho, co se dělo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.