Jindřich Šídlo: Nevládneme. Cestujeme!

29. březen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jindřich Šídlo

Po Zlínském a Libereckém kraji navštívil autobus s vládou Andreje Babiše střední Čechy. Průběh by šel shrnout zhruba tak: Dokážeme zařídit nebo aspoň slíbit jakoukoliv věc, o níž by normální vláda neměla nikdy jednat a rozdat vám na to vaše vlastní fiktivní peníze. Pak se u toho vyfotíme, dáme to na Facebook a za týden nashle zase o kus dál.

Abychom byli fér, není od věci, když kabinet vyjede z centra a podívá se, jak žijí voliči. I když takové informace lze získat i méně okázalým způsobem, než je poskakování po krajích s minutovníkem nacpaným tak, že by na konci dne zřejmě málokdo z členů vlády byl schopen přesně říct, kde všude ten den byl a co tam slíbil.

Tohle je prozatím jediný smysl Babišovy první vlády v demisi. Neschopnost svého šéfa normálně vládnout v demokratické zemi nahrazuje neurotizující hyperaktivita, k níž vedle krajských turné patří i ona zasedání vlády v šest ráno, což je čas, kdy se má vláda, pokud chce něco skutečně řešit, scházet pouze v případě vypuknutí války.

Andrej Babiš dosud nepochopil, co obnáší funkce premiéra - což samozřejmě neznamená, že mu to časem nedojde třeba díky takovým momentům, jako když musí během pár dní rozhodnout o tom, zda Česko vyhostí ruské diplomaty/agenty jako odpověď na útok nervovým plynem na britské půdě.

Tohle není chvíle, kdy za vámi sedí vaši imagemakeři a se smyslem pro detail pořizují efektní video na váš YouTube kanál. Babiš tenhle první skutečně vážný moment zvládnul, i když to pro něj nebylo vzhledem k pragmatickému spojenectví s prezidentem Zemanem jednoduché.

Andrej Babiš na návštěvě Středočeského kraje

Když už není na co se vymlouvat

A i když si třeba mohl myslet, že jeho nejpevnější spojení s EU a západními demokraciemi vůbec představuje jeho německá chemička SKW Piesteritz plus jeho sídlo a restaurace na francouzské Riviéře.

Tenhle styl vládnutí proložený občas ještě čistkami ve státní správě a v bezpečnostních složkách je ale něco, co Babiš a jeho lidé nemohou provozovat věčně a ani už moc dlouho.

Babiš si sice myslí, že teď v autobuse vytváří vizi země pro dalších možná 30 let, ale sám musí vědět, že jednou přijdou úplně obyčejné dny, kdy se bude dohadovat se svým koaličním partnerem o detaily zákonů, které bude muset s fakticky menšinovou koalicí protlačit sněmovnou. A pokud nemají být smyslem divadla, co teď sledujeme, předčasné volby, což je ovšem i pro ANO hodně riskantní byznys, jeho vláda fakticky jen ztrácí čas.

Andrej Babiš na návštěvě Středočeského kraje v elektrárně Mělník

Pokud začne nová koalice fungovat někdy v květnu, červnu, první zákony pošle do sněmovny nejdřív po prázdninách. A v říjnu uběhne už rok od voleb - zbývat mu budou už jen tři.

A Babiš je samozřejmě může zcela ztratit, pokud bude mít nadále dojem, že se stát skutečně řídí na úrovni slibů obchvatů měst a nových sportovních hal. Teprve teď přichází skutečná zkouška politika Babiše - už není na co se vymlouvat, teď je to skutečně jen na něm.

A musí vědět, že si voliči začnou všímat skutečných výsledků, jak se to kupříkladu děje v Praze, kde ANO vládne s hlavní odpovědností už víc než tři roky. A před tím Babiš v žádném autobuse neujede.

Spustit audio