Jindřich Šídlo: Další historické volby jsou tu. Už za půl roku

21. duben 2017
02747362.jpeg

Odpočítávání začalo: přesně za půl roku se česká politika změní způsobem, jaký nepamatujeme 25 let. V sobotu 21. října odpoledne budeme znát složení nové sněmovny.

A pokud se už pravidelně téměř o každých blížících se volbách tvrdí, že jsou “historické”, musí to samozřejmě platit i o těch říjnových.

I když v novodobých českých dějinách platí, že žádné volby nedopadnou tak, jak nám naznačují průzkumy půl roku před nimi (ano, už jste to asi slyšeli, ale teď bude užitečné to opakovat častěji), trendy vypadají jasně a pokud se potvrdí, sněmovní volby vyhraje poprvé od roku 1992 někdo jiný, než ČSSD a ODS.

Ostatně, s vítězstvím ANO počítá zřejmě už celá politická scéna, a tak otázky, které tyhle volby přinášejí, jsou v zásadě jen dvě. S jakým ziskem a náskokem před druhým v cíli ANO volby vyhraje?

A kolik stran se vlastně do sněmovny přes pětiprocentní hranici dostane? Ve sněmovně může zasednout sedm stran, možná i osm, stejně jako jen čtyři, naskakující výsledky budou za půl roku nejpozorněji sledovat ve štábech TOP 09, koalice STAN a lidovců, Pirátů a Tomia Okamury, bez ohledu na to, jak se bude jmenovat strana, v jejímž čele bude zrovna stát.

Předseda, 1. místopředseda a místopředsedové hnutí ANO

Velká partie

Otázky jsou sice jen dvě, ale nesou nepřeberné množství kombinací, které mohou teoreticky vyústit v jednobarevnou vládu ANO podporovanou třeba komunisty až po vytlačení Babiše do opozice po vzoru protiparoubkovského spojenectví poražených roku 2010 a několika krajských koalic.

Jisté je, že podzimní volby proběhnou v úplně jiné atmosféře, než dvoje poslední. V roce 2010 to byla světová ekonomická krize, která i Čechy na chvíli přesvědčila, že je třeba se uskrovnit, aby bylo brzy lépe. Jenže o tři roky později se k nekončící ekonomické krizi přidala i krize politická, která přinesla předčasné volby a Andreje Babiše.

A jakkoliv se nám mohou Babišův styl nebo schopnost slíbit nový zimní stadion (či cokoliv jiného) v jakémkoliv městě, kam zrovna přijede, jevit jako esence populismu, Češi půjdou v roce 2017 skutečně volit v mnohem optimističtější náladě než kdy předtím - možná že tenhle pocit naposledy zažili v roce 2006, v časech rekordního ekonomického růstu.

Vyhrát volby s optimistickým programem je samozřejmě mnohem těžší, než vsadit na destrukci, ale také to s sebou nese zvýšená očekávání voličů, které lze zklamat ještě rychleji, než nadchnout.

Jindřich Šídlo

Tyhle volby mohou být skutečně historické. Nikoliv kvůli očekávané změně mocenských poměrů, což je základ demokracie. Ve skutečnosti půjde ještě mnohem víc o to, v jakém stavu po volbách zůstane zbytek “tradiční politické scény”.

Je docela dobře možné, že tyhle volby po předehře v letech 2010 a 2013 přinesou definitivní destrukci starého politického systému - to, co Andrej Babiš ve spolupráci s ODS i ČSSD zahájil před čtyřmi lety, se blíží svému finále.

Jinými slovy: krajina po těchto volbách bude se slušnou pravděpodobností vypadat jinak, než jsme byli léta zvyklí a bude v ní také mnohem víc volného prostoru, který mohou zaplnit následníci někdejších gigantů české politiky.

A teprve další volby, ať už budou v roce 2021 nebo dřív, nakreslí úplně novou mapu české politiky. Přípravy na ně začnou už 21. října 2017 odpoledne. A bude to velká partie.

  • Aktuální dění
  • Komentář