Jefim Fištejn: Spojené státy americké v roce 2018

1. leden 2019

Dá se říct, že průběh a výsledky roku 2018 ve Spojených státech amerických dopadly lépe, než se očekávalo.

Od druhého roku vládnutí Donalda Trumpa mnozí očekávali začátek hospodářské krize a zmatky v mezinárodních vztazích.

Jefim Fištejn: Jak dostat Rusy do ráje?

Donald Trump se zmínil o možnosti vypovědět Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu, jestliže Moskva nepřistoupí na novou dohodu

Letmá poznámka prezidenta Donalda Trumpa, kterou přičinil 20. října v televizním rozhovoru o tom, že Spojené státy vypoví Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu, jestliže Moskva nepřistoupí na novou dohodu, očividně Kremlem otřásla.

Místo ekonomického úpadku Amerika prožívá spíše malý hospodářský zázrak: růst HDP byl nakonec velice solidní, něco mezi 3-4 procenty v ročním přepočtu, nezaměstnanost poklesla na rekordní úroveň zhruba 3,5 procenta, tvorba nových pracovních míst dosahovala stabilně kolem 250 tisíc měsíčně.

Čerstvou krev do žil americkému hospodářství vlila daňová reforma, jejíž dopady poznali na svých peněženkách nejen bohatí, ale prakticky všichni.

I když Donald Trump během roku revidoval většinu mezinárodních úmluv, žádný chaos v mezinárodních vztazích nenastal. Vzniklé rozpory netrvaly déle než čtvrt roku, staré dohody byly nahrazovány novými, které lépe odrážejí pozměněnou realitu. To je příklad severoamerické úmluvy NAFTA, která po zrušení byla nově uzavřena tak, že s výsledkem jsou spokojené jak Spojené státy, tak Kanada a Mexiko.

Razance Trumpových kroků

Stejný průběh měly i obchodní třenice mezi Amerikou a Evropskou unií – dosažený kompromis nikoho dramaticky nepoškodil. Také americko-čínský konflikt nepřerostl v obchodní válku všech proti všem, ale spěje nyní k narovnání dřívějších pokřiveností a k vyrovnání obchodního salda.

Jefim Fištejn: Pravdu hledej ve výsledku

prezident Donald Trump (na summitu NATO)

Poslední číslo německého časopisu Der Spiegel na titulní straně sděluje čtenářům, že v nedávných jednáních mezi Spojenými státy a Evropskou unií na celé čáře vyhrál Jean-Claude Juncker, neboť donutil Donalda Trumpa vzdát se svých plánů na obchodní válku s Evropou.

Poměrně úspěšně dopadly pro Bílý dům tzv. podzimní mezivolby. Novodobá tradice americké politiky spočívá v tom, že volby v polovině funkčního období prezidentova strana zpravidla prohrává, on sám se státá tzv. chromou kachnou.

Tentokrát výsledek nebyl tak dramatický: Donald Trump prohrál Sněmovnu reprezentantů, ale posílil svou většinu v Senátě a uchoval převahu mezi guvernéry států.

Znamená to, že opoziční demokraté mohou prezidentovi všelijak ztrpčovat život, blokovat proces rozhodování a paralyzovat práci Bílého domu zřizováním různých vyšetřovacích komisí zkoumajících činnost prezidenta, členů jeho vlády a rodinných příslušníků včetně jejich obsluhy, leč proces impeachmentu dotáhnout ke zdárnému konci nebudou schopni – k tomu by potřebovali Senát, v němž jsou v menšině.

Razance Trumpových kroků ovšem bude oslabena. O to více mu přijdou vhod kroky, které už stihl podniknout, až za dva roky bude usilovat o znovuzvolení.

Ve vztazích Ameriky s rozpínavým Ruskem místo Obamova restartu se prosadila politika mnohovektorového zadržování. Ještě nikdy protiputinovské sankce nebyly tak všestranné, účinné a dlouhodobé jako nyní a nic nenaznačuje, že by v dohlednu mohly polevit. Jak prohlásil na adresu Kremlu Donald Trump: „Jednou budou ještě litovat, že jsem byl zvolen prezidentem.“

Jefim Fištejn

Také početnost amerického obyvatelstva mezitím utěšeně rostla a v roce 2018 dosáhla čísla 330 milionů. Průměrný věk dožití Američanů nyní činí 78 let. Otázkou je, zdali v roce 2019 se Washingtonu podaří navázat na tyto pozitivní trendy.

Spustit audio

Související