Jedovatá ranní hygiena

31. leden 2012
Monitor

Mikroskopické mořské řasy likvidují své konkurenty pomocí stejné chemické zbraně, jaká byla použita za první světové války.

Každé ráno prodělává oceán radikální očistu. Jakmile do vody proniknou první sluneční paprsky, začnou rozsivky Nitzschia pellucida produkovat jedovatou sloučeninu bromkyan (BrCN). Jedovatý závoj funguje jako molekulární zubní kartáček, který vyčistí okolí rozsivek a zbaví je konkurentů, kteří by s nimi soupeřili o světlo a prostor.

Proč bromkyan neublíží také rozsivkám, zatím není jasné. Vědci z Univerzity Friedricha Schillera v Jeně však vypozorovali, že doba jeho produkce, která je závislá na ranním slunci, trvá asi na dvě hodiny. Během této doby jiné řasy podlehnou, ale rozsivky zůstávají v dobré formě. Bromkyan je vysoce toxický a za první světové války byl zneužit jako chemická zbraň. Až dosud nebylo známo, že by jej produkoval nějaký živý organismus.

Zdroj: PNAS

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.