Je zákaz neonacistů v Německu na pořadu dne?
"Chtěli jsme si jít jen zatancovat," říká pan Singh, majitel picerie Piccobello v saském Mügelnu. Tu sobotu 18. srpna se konala městská slavnost. Několik Indů, kteří se tu usadili, se chtělo přidat. Namísto toho je hnali vyholení mladíci městem, dokud se před nimi neskryli a nezamkli v picerii pana Singha. "Cizinci ven, Německo Němcům," řvaly vyholené lebky před picerií za neúčastného přihlížení mügelských sousedů.
Media, která následné dny přinášela zprávy související s mügelským útokem na cizince, si kladla otázku, zda tak hojný a tvrdošíjný pravicový extremismus v nových spolkových zemích není do určité míry dědictvím po komunistické NDR. Berlínský sociolog Klaus Schroeder, který se dlouhá léta problematikou extremismu zabývá, tuto tezi potvrzuje. Problém s neonacismem měla už komunistická STASI, tehdejší politická policie. Protože však podle marx-leninského učení je nacismus patologickým projevem kapitalismu, tehdejší nácky prostě nazývala chuligány. Rozhlasové stanici Deutschlandfunk řekl:
V mnoha studiích najdeme závěry, že tito násilničtí mladíci se vyskytují už v mateřských školách. Agresí a pohotovým násilím se prosazují již v tak útlém věku. Kladu si vždy otázku, proč odpovídající instituce, tedy mateřské školky, školy, ale i rodiny, proč právě ony se silněji neujímají svých povinností. V důsledku toho musíme vymýšlet stále nové, doplňkové programy. Chtěl bych v souvislosti s prevencí navíc poznamenat. Neměli bychom podceňovat možnost trestání. Trestat bychom přitom měli rychleji a citelněji, abychom těm mladíkům ukázali, kde jsou hranice. Jim je nutné vyznačit, až sem můžeš, a dál ani omylem. Kdo cizince či vůbec jiné lidi častuje násilím, tomu musí být dáno najevo, že u nás skončil.
A přesně to zamýšlí předseda sociální demokracie Kurt Beck.Bez ohledu na to, zda se k tomu rozhoupe spolková vláda, oznámil, že z titulu předsedy rýnsko-vestfálské vlády podá ústavní žalobu, požadující zákaz neonacistické strany. Němci s pokusem zakázat neonacisty už jednou neuspěli. Před čtyřmi lety,v roce 2003. Vláda sice prokázala protiústavnost konání neonacistů. Za pomoci agentů, které do strany nasadil Spolkový úřad na ochranu ústavy. Agenti ale v rámci vnitrostranického života byli natolik úspěšní, že jich celá řada byla během působení ve straně zvolena do významných funkcí. To byl onen kámen úrazu. Většina soudců příslušného senátu sice nepochybovala o protiústavnosti NPD, musela se ale nakonec sklonit před třemi soudci, představujícími kvalifikovanou menšinu. Před jejich výhradou - do jaké míry je protiústavnost neonacistů autentická, a do jaké míry naopak ovlivněna působením tajných agentů ve významných stranických funkcích. Řízení bylo proto ukončeno.
Riziko neúspěchu je tedy vysoké. Pokud by v průběhu několika málo let neonacisté už podruhé u soudců v Karlsruhe uspěli, dá se nejen se stoprocentní jistotou počítat, že jim narostou rohy sebevědomí, ale zvýší se i pravděpodobnost jejich politických úspěchů. To měl na mysli vicekancléř Franz Müntefering, když pro tutéž rozhlasovou stanici jako Schroeder vyjadřoval opatrnou podporu svému předsedovi.
Osobně bych byl rád, kdybychom je mohli zakázat. Podle mého názoru musíme pravičákům dát tu možnost, aby se postavili do řady a dali si odchod. Naposledy jsme ale učinili zkušenost, která mě drží zpátky. S touto iniciativou budu souhlasit jen tehdy, doporučím ji, pokud budu mít určitou jistotu, že skončí úspěchem.
Zato křesťanští demokraté jsou jednoznačně proti. Hermann Kiess z CDU sdílí názor předsedy parlamentní frakce Volker Kauderse:
Myslím si, že zákazy nepomohou. Musíme ve skutečnosti usilovat o otevřenou společnost. Musíme se stát občanskou společností, za niž se lidé cítí odpovědni. Přirozeně, že extremistickým myšlenkám se postavit musíme. Tam, kde se lidé chovají extremisticky, musí ten, který je činný u hasičů nebo ve sportovním klubu, jasně říci, co si o tom myslí. Zhodnotit, co má vzít na vlastní bedra. To považuji za daleko přínosnější, než obnovu diskuse nad zákazem NPD.
V jedné věci tu jde o knížecí postoj. Uvědomělá občanská společnost vzniká tam, kde jsou jasná pravidla a jasné meze, kam až se smí. Míru projasnění však určuje stát schopností a pružností zasáhnout v pravý čas, na pravém místě a odpovídajícím způsobem. V případě násilí vůči cizincům, a to nejen v Mügelnu, ale i v jiných městech Německa, chování státu, zejména policie, budí u Němců už léta rozpaky. Zákaz neonacistů by proto byl nepochybně i pro stát dobrou a povzbuzující zprávou.
Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání .
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.