Je turbulentní doba, nikdo neví, co bude za měsíc a kolik to bude stát, hájí plánovaný schodek rozpočtu poslanec Volný

30. říjen 2020

Vláda plánuje schodek státního rozpočtu na příští rok 320 miliard. Za to ji kritizuje Národní rozpočtová rada, podle předsedkyně rady Evy Zamrazilové vidí jde o částku vyšší, než umožňuje zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti. „Není ani započítáno uvažované zrušení superhrubé mzdy a teď se to řeší pozměňovacími návrhy,“ varuje v Pro a proti na Plusu.

„Návrh rozpočtu je samozřejmě relevantní a v pořádku. Nemůže reflektovat superhrubou mzdu, protože to nebylo schválené a bylo by nezodpovědné do rozpočtu takovou věc dávat. Žijeme ale ve výjimečné době, proto je nutné fiskálně stimulovat,“ oponuje poslanec a místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Volný (ANO).

Čtěte také

S tím ale Zamrazilová nesouhlasí:

„Vláda by sněmovně měla předkládat návrh, který je úplný a reálný. A ne takový, kde jsou ve hře velké desítky miliard. Pokud vláda čeká příští rok růst 3,9 procenta HDP, tak mi připadá návrh deficitu nadměrný. Jednorázová opatření samozřejmě nikdo nekritizuje.“

Zamrazilová: Superhrubá mzda není o covidu

Volný považuje postup vlády za standardní. „Podle ministryně financí bude schodek 4,5 procenta HDP, ale já tvrdím, že to není nic dramatického a je právě potřeba fiskální stimul uplatnit. To, že dáváme naprosto rekordních 190 miliard korun do investic, nám pomůže se s krize dostat.“

Čtěte také

„Dluhová brzda je 60 procent z HDP a my jsme zatím na 40 procentech, tedy hluboko pod ní. Jsme čtvrtí nejlepší v Evropě, co se týče tohoto čísla. Vše jsem stavěli na normální, byť krizové prostředí, ovšem tohle nikdo nemohl čekat. Celá Evropa rychle rozvolňuje svá fiskální stanoviska, protože je potřeba ekonomice pomoci,“ tvrdí poslanec.

Zamrazilová souhlasí, že je potřeba lidem v pandemii: „Ale nesměšujme prosím covid s věcmi, které jsou platné dlouhodobě. Superhrubá mzda je jasný příklad něčeho, co bude znamenat trvalou ztrátu příjmů stáního rozpočtu a pomůže jen bohatším skupinám obyvatel s nízkým sklonem ke spotřebě.“

Je to turbulentní doba, nikdo neví, co bude za měsíc a kolik nás to bude stát.
Jan Volný

„A ano, jsem sice čtvrtí nejlepší v Evropě, ale z pohledu dlouhodobé udržitelnosti jsme čtvrtí nejhorší, ne-li třetí,“ upozorňuje ekonomka. „Dlouhodobá a střednědobá udržitelnost je vázána na stárnutí populace a v přípravě na něj jsme neudělali jakýkoliv krok.“

Dlouhodobé problémy jako stárnutí populace je třeba řešit, uznává Volný: „Ale teď hasíme požár, potřebujeme zachránit lidi aby, neumírali. Na dlouhodobém plánu určitě vláda a ministerstvo financí pracuje. Ale je to turbulentní doba, nikdo neví, co bude za měsíc a kolik nás to bude stát.“

Čísla za celý rok se nám už začínají kompletovat, je tedy čeho se chytit v makroekonomické predikci.
Eva Zamrazilová

Předsedkyně by postupovala formou scénářů. „Například tvrdý lockdown nebo postupné zplošťování pandemické křivky. Čísla za celý rok se nám už začínají kompletovat, je tedy čeho se chytit v makroekonomické predikci,“ věří Eva Zamrazilová.

„Ministerstvo očekávalo větší ekonomický propad za tento rok, než ukázala čísla. Česká národní banka počítala s ještě větším propadem. Tyto dvě seriozní instituce se dramaticky v číslech rozešly, je proto je velice těžké jakékoliv odhady seriozně dávat na stůl,“ obhajuje fiskální plány vlády Jan Volný (ANO).

Poslechněte si Pro a proti s argumenty obou stran. Moderuje Karolína Koubová.

Spustit audio

Související