Je možná regenerace míšních nervů?

23. září 2010

Lidské nervové kmenové buňky transplantované do míchy laboratorních potkanů přežily a rozmnožovaly se. V některých případech se dokonce spojily s míšními neurony potkana. Tyto výsledky, které budou publikovány v časopise PLoS Medicine, vyvracejí dlouho tradovanou teorii, že míšní nervy se nemohou reparovat.

V experimentu vědci uspaným laboratorním potkanům navodili různé varianty poškození míchy. Dva týdny po zákroku jim do poškozené míchy injikovali lidské kmenové nervové buňky. Po šesti měsících našli vědci v míchách potkanů více než trojnásobek injikovaného množství buněk. To znamená, že transplantované buňky nejenom přežily, ale také se dokázaly rozmnožovat. Navíc musely být schopné migrovat, protože se vyskytovaly i mimo oblast, do které byly aplikovány. Mikroskopické pozorování ukázalo, že z menší části transplantovaných buněk se staly pomocné buňky. Většina transplantovaných buněk však dospěla v neurony, které byly schopné vytvořit funkční kontakty s míšními neurony potkanů.

Zatím není jasné, jestli spojení mezi lidskými a potkaními neurony dokáže přenášet nervový vzruch v míře dostatečné pro obnovení pohybových funkcí. Nicméně, podle autorů z John Hopkins Medical Intitutions úspěch tohoto experimentu zakládá novou doktrínu pro neurovědy.

autor: Martina Otčenášková

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.