Jazzová hudba kolem roku 1950 aneb Cella místo saxofonů
Jazzová hudba to na přelomu 40. a 50. let neměla v Československu vůbec jednoduché. Bylo to tíživé období, kdy do každé oblasti života včetně populární hudby pronikala komunistická ideologie.
Druhý část dokumentu Saxofony bez cell mapuje postupnou proměnu československé kulturní politiky a zákopovou válku mezi jazzmany a komunisty od poloviny 50. až do konce 60. let.
Pořad v roce 2012 připravil Pavel Hlavatý, druhá část na webu jen do 12. dubna 2024.
Související
-
Jazzová a populární hudba jsou doménami Borise Urbánka už více než 40 let
Víte, co mají společného muzikály Mrazík, Romeo a Julie, nebo Harpagon je lakomec? Samozřejmě že svého autora, kterým je dnešní jubilant Boris Urbánek.
-
Jazzová hudba je dokonalou metaforou demokracie. Jazzové dopoledne s Janem Hálou
Největší jazzové kapely a jejich velké hudební možnosti v hledáčku jazzového skladatele a pedagoga. Každou středu uvádí Jan Hála.
-
Jazzová novinka 2016 od newyorského tria Libora Šmoldase
Jednou ze zajímavých jazzových novinek loňského roku je album On The Move newyorského tria kytaristy Libora Šmoldase s basistou Jayem Andersonem a bubeníkem Adamem ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.