Jan Bednář: Horká linka mezi Severní a Jižní Koreou je obnovena

3. leden 2018
Olympijské hry se uskuteční už v únoru letošního roku v Jižní Koreji

Napětí mezi Severní a Jižní Koreou vstoupilo ve středu 3. ledna o půl páté ráno našeho času do nové, o trochu méně nebezpečné fáze, než jaká zde byla dosud.

Na pokyn severokorejského vůdce Kim Čong-una bylo po téměř dvou letech obnoveno telefonické spojení mezi nejvyššími představiteli a vládami obou zemí, tak zvaná „horká linka“, která má sloužit k jejich vzájemné komunikaci. Důvod tohoto kroku je až překvapivě jednoduchý.

Severokorejskému diktátorovi se zalíbila myšlenka účasti severokorejských sportovců na zimních olympijských hrách, které se uskuteční už v únoru letošního roku v Jižní Koreji. Vyslovil se pro účast na olympiádě ve svém novoročním projevu a Jižní Korea na to hned vstřícně reagovala a nabídla Severní Koreji o tom jednání.

Telefonické spojení mezi Severní a Jižní Koreou může být využito i k jakémukoli jinému rozhovoru

Ačkoli zatím nic dohodnuto nebylo, je v této chvíli pravděpodobné, že severokorejští sportovci se skutečně zimní olympiády zúčastní a hovoří se dokonce o tom, že by mohli soutěžit pod jednou vlajkou a ve stejném týmu s Jižní Koreou.

To by byl jistě velmi významný symbolický pokrok ve vztazích mezi oběma zeměmi, které žijí už desetiletí v obrovském napětí a vzájemné téměř absolutní izolaci.

Konflík větší a silnější. A funguje

Sportovci obou zemí už spolu v minulosti spolupracovali, ale například letní olympiádu v Jižní Koreji roku 1988 Severní Korea bojkotovala. A obě země nikdy mezi sebou neuzavřely mírovou dohodu.

Na pokyn severokorejského vůdce Kima Čong-una bylo po téměř dvou letech obnoveno telefonické spojení mezi nejvyššími představiteli a vládami obou zemí

Telefonické spojení mezi Severní a Jižní Koreou nebude samozřejmě sloužit jen k jednání o účasti severokorejských sportovců na olympijských hrách, ale může být využito i k jakémukoli jinému rozhovoru, což je v současné napjaté situaci na Dálném východě nepochybně veliký pokrok směrem k uklidnění rostoucích obav z jaderné války.

Na druhé straně bychom ale neměli podléhat dojmu, že se tamní vývoj nějak zásadně mění. Severokorejský režim zůstává tím, čím byl, nejobskurnějšíkomunistickou totalitní diktaturou světa a jeho vůdce zůstává stejně nevyzpytatelný jako doposud.

Ani ve svém novoročním projevu se nevzdal další výroby jaderných zbraní a agresivní rétoriky vůči okolnímu světu a Spojeným státům americkým. Podotkl například, že má na svém stole neustále tak zvaný jaderný knoflík, kterým může kdykoli odstartovat atomovou válku.

Jan Bednář

A je příznačné, že na to mu odpověděl americký prezident Donald Trump, že on má na svém stole ten „knoflík větší a silnější“ a že ten jeho funguje. Takže k žádnému usmíření zatím určitě nedochází.

  • Aktuální dění
  • Komentář