Jak se žije v nedostavěném mrakodrapu? Úplně normálně

7. březen 2014

V centru venezuelské metropole Caracas stojí 20 let nedostavěný mrakodrap. V roce 2007 ho skupina tří tisíc lidí proměnila ve vertikální slum. Na festivalu Jeden svět o něm vypráví dokument Ruina německého režiséra Markuse Lenze.

Budova má 28 pater, je bez výtahu, bez oken a dveří. Je tam velmi hlučno a i v nejvyšších patrech slyšíte ruch města. Jeho obyvatelé zde vybudovali svéráznou komunitu, město ve městě.

Tvůrce snímku Markus Lenz pro Český rozhlas Plus řekl: „Když vidíte tuto dekadentně působící budovu, říkáte si, jací lidé tam asi žijí. Lidé mají o jeho obyvatelích špatné mínění, mají z nich strach a říkají, že tam musí žít drogoví dealeři. Ale tak to není.“

Čtěte také

„Většina lidí je sice velmi chudá, ale normálně pracují. A jsou tam i lidé z jiných sociálních vrstev - žijí tam třeba právníci nebo policisté,“ vysvětlil režisér snímku.

Lenz si všímá dobré organizace obyvatel slumu. „Mají vytvořenou určitou hierarchii. Volí si koordinátory a delegáty, jak je nazývají, jsou to takoví starostové jednotlivých pater."

Úřady roky celou záležitost ignorovaly. Před dvěma týdny ale volala režisérovi jedna z obyvatelek domu a řekla mu, že jim poprvé město odpovědělo na jejich dopisy a začalo komunikovat, shrnul poslední vývoj režisér snímku Markus Lenz.

autoři: oci , bum , Michael Rozsypal
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.