Jak se přepravoval obelisk
Staří Egypťané využívali při dopravě obelisků záplavy Nilu.
V egyptském Aswanu začaly v roce 2002 vykopávky v žulovém kamenolomu, ve kterém vznikaly obelisky. Na místě archeologové objevili jeden nedokončený obelisk velkých rozměrů, který egyptští řemeslníci zavrhli kvůli přítomnosti prasklin v žulovém kameni. Na obelisku našli četné známky poškození vodou. V lomu také objevili kanál, zaplněný sedimenty a hluboký nejméně 2,5 metru.
Archeologové proto spekulovali, že kanál mohl sahat až ke břehům Nilu. Při záplavách by se pak zaplnil vodou a umožnil přepravu těžkých obelisků přímo z lomu na člunech. Nyní se tato teorie potvrdila - odborníci z Penn State University použili seizmologické metody ke stanovení trasy kanálu. Zjistili, že kanál z místa vykopávek pokračuje asi 150 metrů a ústí blízko Nilu.
Důkazy existence tohoto spojovacího kanálu nejen vysvětlují poškození obelisku, ale jsou důležité i z hlediska ochrany vykopávek před prosakováním vody z Nilu.
Nejposlouchanější
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.